2024 yılı hasadı öncesi TBMM'de bir araya gelen Fındık Çalışma Grubu’na, Ordu Tarım ve Orman Müdürü Kemal Yılmaz tarafından kahverengi kokarca hakkında bilgilendirme yapıldı.

Müdür Yılmaz, Türkiye Büyük Millet Meclisi Fındık çalışma grubuna Ordu’da yürütülen kahverengi kokarcayla mücadele çalışmaları hakkında sunum yaptı.

Rapor hazırlanacak

700 bin hektar alanda, 500 bin civarında üreticiyi doğrudan ilgilendiren, ülkemizin en önemli tarımsal ihracat maddesi olan fındığın en büyük sorunu olan kahverengi kokarca hakkında Fındık Çalışma Grubu tarafından rapor hazırlanarak Tarım ve Orman Bakanlığına sunulması bekleniyor.

Ordu’dan 3 milletvekili yer aldı

Fındık Çalışma Grubu tarafından yapılan kahverengi kokarca toplantısına Ak Parti Ordu milletvekilleri İbrahim Ufuk Kaynak, Mustafa Hamarat ve MHP Ordu milletvekili Naci Şanlıtürk katılırken, Mahmut Özer toplantıda yer almadı.

Şanlıtürk: Mücadelemiz sürecek

Toplantı sonrası sosyal medya hesabından açıklama yapan MHP Ordu Milletvekili Naci Şanlıtürk, “Özellikle şehrimizin en önemli girdi kalemleri listesinde birinci sırada yer alan "fındık" için üreticilerimizin lehine olan her kararı hayata geçirmeye, ürünümüzün her yıl daha değerli hale gelmesi için kararlılıkla çalışmaya ve fındığımızın geleceğini tehdit eden kahverengi kokarca zararlısı ile mücadele etmeye devam edeceğiz.” Dedi. Soner ÖZDEMİR

Fındık Kokarca 1

. Her yıl asgari 2 milyar dolar net ihracat geliri elde ettiğimiz bir ürün. 16 ilde, 123 ilçede tarımı yapılıyor. Milyonlarca insanı ilgilendiriyor. Fındık üreticilerimiz müsterih olsun. Fındık üreticimizin her zaman yanında olduk, bundan böyle de olmaya devam edeceğiz."

Editör: Soner Özdemir