İstanbul Sanayi Odası'nın (İSO) yayımladığı 2022 İSO 500 listesi, Türkiye'nin en büyük sanayi kuruluşlarını belirledi ve fındık sektörünün devleri de sıralamada yerini aldı. İşte Türkiye'nin fındık üretiminde zirvedeki firmaları:

Balsu GıdaBalsu Gıda San. ve Tic. A.Ş. - İstanbul merkezli fındık devi Balsu Gıda San. ve Tic. A.Ş., 7 milyar 763 milyon TL'lik net satışıyla İSO 500'de 218. sıraya yükselerek büyük bir sıçrama yaptı. Geçen yıla göre 111 basamak birden yükselen Balsu Gıda, bu başarısıyla Türkiye'nin en büyük fındık üreticisi olduğunu da bir kez daha kanıtladı.

Durak Fındık A.ş.

Durak Fındık A.Ş.Ordu'nun Ünye ilçesinde faaliyet gösteren Durak Fındık A.Ş ise 5 milyar 855 milyon TL'lik net satışıyla geçen yıla göre 37 sıra gerileyerek 248. sırada yer aldı. Durak Fındık, bu sonuçla hala Türkiye'nin en büyük fındık üreticileri arasında yer alsa da, geçen seneye göre bir gerileme yaşadı.

Yavuzkan Hazel Gıda San. Ve Tic. Ltd. Şti

Yavuzkan Hazel Gıda San. ve Tic. Ltd. Şti.Giresun merkezli Yavuzkan Hazel Gıda San. ve Tic. Ltd. Şti. ise 4 milyar 696 milyon TL'lik net satışıyla listede 70 basamak birden yükselerek 326. sıraya girmeyi başardı. Bu yükseliş, Yavuzkan Hazel Gıda'nın Türkiye fındık sektöründeki önemli aktörlerden biri olduğunu gösteriyor.

Yavuz Gıda San. Ve Tic. A.ş.

Yavuz Gıda San. ve Tic. A.Ş. - Bir diğer Giresun firması Yavuz Gıda San. ve Tic. A.Ş. ise 3 milyar 193 milyon TL'lik net satışıyla geçen yıla göre 112 sıra gerileyerek 500. sırada yer aldı. Yavuz Gıda, bu sonuçla Türkiye'nin en büyük 500 sanayi kuruluşu arasında yer almayı başardı.

Ordu'dan 3 Firma Türkiye'nin 500 Büyük Sanayi Kuruluşu Listesinde Ordu'dan 3 Firma Türkiye'nin 500 Büyük Sanayi Kuruluşu Listesinde

Editör: Atakan Öztürk