Fındık işçisi yevmiyesinin 1.500 TL olacağı konuşulurken, serbest piyasada fındık fiyatı düşüyor.

Ordu’da serbest piyasada 50 randımanlı kabuklu fındık 112,5 liradan işlem görürken, fiyatı düşüşte olan tek ürün olarak da göze çarpıyor.

Fındık Fıstık Çikolata 1

Arslan Soydan: Bu fiyat fındığın hakkı değil

TZOB Yönetim Kurulu Üyesi Arslan Soydan ve Altınordu Ziraat Odası Başkanı Atakan Akça, enflasyona ve fındık girdi maliyetlerindeki artışa dikkat çekerek bu fiyatların fındığın hakkı olmadığını belirttiler.

Türkiye Ziraat Odaları Birliği (TZOB) Yönetim Kurulu Üyesi Arslan Soydan, yeni sezonda serbest piyasanın Toprak Mahsulleri Ofisi’nin (TMO) açıklayacağı fiyatın altına düşmeyeceğini söyledi.

Soydan, Rekabet Kurulu’na verilen taahhüt gereği yeni sezonda TMO’nun açıkladığı fiyatın altında bir piyasa oluşmayacaktır. Bizlerde üretici temsilcileri olarak hasat sezonuna yakın girdi maliyetlerini ve rekolteyi sahada tespit ederek üreticimiz için fiyat belirleyeceğiz dedi.

Fındık Fıstık Çikolata 2

Atakan Akça: Fındık fiyatı en az 150 TL olmalı

Enflasyona ve fındıkta artan girdi maliyetlerine dikkat çeken Altınordu Ziraat Odası Başkanı Atakan Akça da, yeni sezonda fındık fiyatının en az 150 TL olması gerektiğini söyledi.

Başkan Akça, Dünya’da ve ülkemizde enflasyon yükseliyor. Tarımda buna bağlı olarak girdi maliyetleri en az yüzde 80 arttı. Bunları göz önünde bulundurduğumuzda fındık fiyatının 150 TL’nin altında olmaması gerekiyor dedi. Soner ÖZDEMİR

Ordu'da Fındık Fiyatları Durgun Ordu'da Fındık Fiyatları Durgun

Editör: Soner Özdemir