Alım-satımlar elektronik ortamda!

12 Eylül 2017 Salı 10:32
Bu haber 74182 kez okundu

Giresun Ticaret Borsası (GTB) Yönetim Kurulu Başkanı Temel Yanıkoğlu, "Giresun Fındık Lisanslı Deposu ve Spot Borsası" kapsamındaki alım satımların bilgisayar ortamında yapılacağını ve bir sonraki yıldan itibaren alımların elektronik satış platformunda sıraya girerek gerçekleştirilebileceğini belirtti.

Alım-satımlar elektronik ortamda!

GTB Yönetim Kurulu Başkanı Temel Yanıkoğlu yaptığı yazılı açıklamada,"Giresun Fındık Lisanslı Deposu ve Spot Borsası" projesi ile çiftçinin istemesi durumunda fındığını lisanslı depoya bırakabileceğini, kafasındaki fiyat oluşana kadar burada ürününü değerlendirebileceğini ifade etti. Yanıkoğlu, “Giresun Fındık Lisanslı Deposu ve Spot Borsa Kurulması Projemizin ana teması Giresun Kalite Fındığın Kalite kaybına uğramadan azot gazı altında tamamen havadan alınacak oksijenin ayrıştırılarak azot elde edilmesi ve fındık konulmuş çelik silolara basılarak fındığın herhangi bir acılaşma ve rutubet kaybına uğramaması sağlanacak, fındığın karşılığında ürün senedi üretilerek, fiyatların üreticimiz tarafından en iyi düşünüldüğü dönemde satılmasını sağlamaktır. Projemizin yine hedefleri arasında; Giresun Kalite Fındığımızın rekabet gücünü ve üretim kalitesini artırmak, başta Giresunlu fındık üreticilerimizin ve üyelerimizin faydalanabileceği bir sistemi ortaya koyarak fındık adına bir model geliştirmektir. Tabi ki bu model bizlere fındığın şeffaf, güvenilir ve adaletli alım-satım ortamında en iyi şekilde kıymetlendirilmesini sağlayacaktır. Proje ile fındık sektöründeki üyelerimize elektro mekanik lisanslı depo alt yapısıyla ve yüksek kalitede hizmet sunulması ve bu kapsamda 330 üyemizin bu tesisten faydalanması beklenmektedir. Tüm alım satımlar bu kurgu içerisinde bilgisayar ortamında yapılacak ve alıcılar da Giresun kalite fındık için Elektronik Ürün Senedini elektronik satış platformunda uzaktan seansa girerek gerçekleştirebilecektir. Bu sistemin doğru ve güvenilir alım satımının yaratılması bakımından Giresun Fındığını daha ileri seviyelere taşıyacağı kanaatindeyiz." dedi.


Üretici-tüccar el ele

Projenin sektör içerisinde rol gösterici bir role sahip olacağını ifade eden Yanıkoğlu, "Ortaya koymuş olduğumuz bu projenin kapasitesi elbette yeterli değildir. Ancak Dünya Fındık Sektörü içerisinde çok önemli üretim payına sahip olan Ülkemizin ticari bazda belirli kriterleri ve şartları kendi inisiyatifine alması bakımından yol göstericiliği olan bir çalışma olduğunu ifade ediyoruz. Bu tesisin bundan sonraki süreçte tüm kesimlerin ortak el birliğiyle iyi şeylere ulaşacağını, üretici-tüccar el ele vermemiz gerekiyor. Bundan sonraki süreçte başta üreticimizin bu projeye sahip çıkması lazım. Fındığını bu yerde satması lazım. En başta bu sisteme güvenmesi lazım. Bu sistemin ana gövdesi güvendir. Bu güveni ve adaleti sağlamak üzere biz burada olacağız. Fındığın en iyi fiyat ve kalite garantisiyle burada satılması için elimizden geleni yapacağız. Biz tüm kesimlere hizmet için bu projeye uzun yıllarımızı verdik. İnşallah bu projeyle de artık yılan hikayesine dönüşen Hamburg Borsası efsanesi de son bulacak. Hamburg’da bir borsa olmadığını yıllarca söyledik. Karadeniz İhracatçılar Birliği Başkanlarımız söyledi. Orada herhangi bir alım-satım platformu yok. Sadece eskiden Türkiye’den veya başka ülkelerden fındık ithalatı yapan ithalatçıların çoğunluğu Hamburg’da bulunduğundan dolayı burada kendilerini korumak amacıyla bir nevi dernek ve kendilerini korumak üzere bir tahkim müessesi kurmuşlar. Durum bundan başka bir şekilde ibaret değil. Herhangi bir fiili fındık alım satımı yok. Fındık borsaya gelip alıcı ile satıcı karşı karşıya gelip alış veriş yapmıyor. Bunun yapılacağı yer işte burası Giresun’da kuruluyor.” dedi. Haber Merkezi


Yorum Gönder

@name x