Her kesiminde bildiği gibi Doğu Karadeniz Bölgesinde fındık mahsulünün en büyük girdi maliyetini fındık toplama işçiliğinin oluşturduğunu ifade eden Başkan Akça, “Bunun için her fındık toplama sezonu öncesinde özellikle dayıbaşı ve çavuş tabir edilen aracılar tarafından biraz tehditkar bir lisan kullanılarak fındık toplama işçiliği fiyatı telaffuz edilerek bir zorunluluk oluşturulmaya çalışılır.” Dedi.

İtibar etmeyin

Başkan Akça, “Bu sezon henüz belirlenmiş bir fındık fiyatı yok iken çok yüksek sayılacak fındık toplama işçiliği fiyatları da yok hükmündedir ve oluşturulmaya çalışılan bu kamuoyuna üreticilerimizin itibar etmemesi gerekir.” Diye konuştu.

Tavsiye fiyat açıklayacağız

Fındık işçi yevmiyesinin komisyon tarafından açıklanacağını da ifade eden Başkan Akça, “Önümüzdeki haftalar içerisinde Ordu Ziraat Odaları koordinasyon kurulu başkanlığı ve İş-Kur il müdürlüğünün yapacağı istişareler ve toplantı sonrasında hem çalışan işçi kardeşlerimizi hem de fındık toplatma işçiliği yaptıracak üreticilerimizi üzmeyecek ”tavsiye” niteliğindeki fındık toplama ve diğer işçilik fiyatları kamuoyuyla paylaşılacak.” Şeklinde konuştu. Haber Merkezi

Editör: Soner Özdemir