Düzce Ticaret ve Sanayi Odası (DTSO), Düzce Üniversitesi ve Tarım ve Orman İl Müdürlüğü'nün ortaklaşa yürüttüğü "Fındık Üreticilerinin Mikro İşletmelere Dönüşümü" projesi kapsamında önemli bir adım atıldı. Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı tarafından Doğu Marmara Kalkınma Ajansı aracılığıyla finanse edilen projede üretim aşamasına gelindi.

Kurulan model fabrika, bölgedeki fındık üreticilerine ilham kaynağı olacak. Fabrika bünyesinde kabuklu fındıktan ambalajlı son ürüne kadar tüm işleme aşamaları titizlikle gerçekleştirilebilecek. Bu sayede üreticiler, ürünlerini katma değeri yüksek hale getirerek karlarını maksimize edebilecek ve ülke ekonomisine daha fazla katkıda bulunabilecekler.

DTSO Yönetim Kurulu Başkanı Erdoğan Bıyık, model fabrikanın bölgedeki üreticiler için örnek bir uygulama olacağını belirterek şunları söyledi: "Dünyanın en önemli fındık üreticisi bölgelerinden biri olan Düzce'de bu özel uygulamayı hayata geçirmiş olmaktan dolayı büyük mutluluk duyuyoruz. Model fabrikamızda üreticilerimiz, kendi işlerinin patronu olarak ürünlerini işleyerek ülke ekonomisine daha fazla katkı sağlayabilecekler. Test çalışmaları tamamlandığında en kısa sürede model fabrikamızın açılışını da gerçekleştireceğiz." AA