Fındıkta dönüm başına destekleme 10 yıldır değişmedi diyen milletvekili Adıgüzel, “2014'ten bu yana döviz 15 kat, akaryakıt 10 kat arttığı halde destekleme aynı kaldı, 170 TL. 2014'te 1 dolar 2.2 TL idi. Dolar hesabından bakarsak bugün dönüm başına en az 2.500 TL destek olması lazım. Yine 2014'te 30 kilogram fındık ediyordu. Fındık hesabından bakarsak da dönüm başına desteğin en az 3500 TL olması gerekir. Ama maalesef 170 TL. “ diye konuştu.

Üreticinin masrafı arttı

Adıgüzel açıklamasının devamında şu ifadelere yer verdi:

“Bu sene bir şey daha yaptılar; o 170 TL'yi de ödemeyi unuttular. Seçim geçti, bayram geçti hala ses yok. Geçen yıl en son 8 Nisan'da ödenmişti. Bu yıl hala ödenmedi. Halkı da unuttular fındık üreticisini de unuttular. Ama bugünlerde fındık üreticisi bahçeye giriyor. Gübre atıyor, ilaç atıyor, kokarca zararlısına karşı mücadele için masrafı oluyor. En az gübre ve ilaç masrafını karşılayacak kadar 1000 TL’nin üzerinde destek olmalı.

Bilerek küsuratlı rakam açıkladım

Dönüm başına en az 1031 lira 3 kuruş ödeme bekliyoruz. Mustafa Adıgüzel düz 1000 lira derse 1000 lira yapmazlar, sırf bizim dediğimizi yapmış olmamak için. Bu yüzden küsurat koyduk. Zaten kesinti yapmaya meraklılar.

Kırmızı kart göreceksiniz

Kötü yönetiminiz ve üreticiyi yalnız bırakmanız nedeniyle 31 Mart’ta sarı kartı gördünüz. Bu kafayla devam ederseniz ikinci sarı karttan kırmızı kartı göreceksiniz. İşte bu nedenle 31 Mart’ı hatırlatması için 31 lira 3 kuruş daha ekledik. Derhal bu ödemeyi yapın üretici en azından bahçeye nefes alarak girsin.” Haber merkezi

Adıgüzel’den Atatürk Bayrağı Asılmamasına Tepki Adıgüzel’den Atatürk Bayrağı Asılmamasına Tepki