Bir çiftçi, Karadeniz bölgesinden temin ettiği fındık fidanlarıyla bir ilde fındık üretim projesine başladı. Fındık üretimi artık o ilde'de başladı! İlk verimler alınmaya başlandı işte detaylar...

Fındık üretimi artık o ilde'de başladı! İlk verimler alınmaya başlandı

Adana Tufanbeyli ilçesinin topraklarına yeni bir fındık üreticisi katıldı. 68 yaşındaki Selbi Yılmaz, 2019 yılında Trabzon'dan getirdiği özenle seçilmiş fındık fidanlarını kendi bahçesine dikti. 4 yıl süren sabrın ardından Yılmaz, bu yıl ilk fındık hasadına başlayarak Tufanbeyli topraklarında yetişen fındıkların Trabzon'un meşhur fındıklarından daha büyük olduğunu gururla dile getirdi.

Selbi Yılmaz, fındık üretimine başlama nedenini şu şekilde anlattı:

"Ben çocukluğumdan beri fındık toplar, kurutur ve satarım. Emekli olduktan sonra fındık üretimine geri dönmek istedim ve Karadeniz'den fındık fidanları getirdim. Şimdi 4 yılın ardından ilk fındık hasadını gerçekleştiriyorum ve sonuçlar beni fazlasıyla memnun ediyor. Tufanbeyli'de yetişen fındıkların Trabzon'dakilere göre daha büyük olduğunu görmek harika bir his."

Yılmaz, fındık üretiminin Tufanbeyli'de yaygınlaşması için büyük bir çaba harcadığını da ekledi:

"Tufanbeyli'de fındık üretiminin daha da yaygınlaşması için elimden geleni yapıyorum. Fındık fidanlarını çoğaltarak ilçedeki diğer çiftçilere ücretsiz dağıtıyorum. İnanıyorum ki fındık üretimi Tufanbeyli'nin ekonomisine büyük bir katkı sağlayacak."

Selbi Yılmaz'ın fındık üretimine başlaması, Tufanbeyli ilçesinde fındık tarımının büyümesine önayak olabilir. Tufanbeyli, coğrafi konumu ve iklim koşulları nedeniyle fındık üretimine son derece elverişli bir bölge olarak dikkat çekiyor.

Ordu'da fındık fiyatında artış! 19 Eylül 2023 fındık ne kadar? Ordu'da fındık fiyatında artış! 19 Eylül 2023 fındık ne kadar?