Türkiye Ziraat Odaları Birliği (TZOB) Yönetim Kurulu Üyesi Arslan Soydan, Ordu İl Koordinasyon Kurulu Toplantısı'nda fındık rekoltesine ilişkin önemli açıklamalarda bulundu. Soydan, rekolte tespit komisyonunun ortaya koyacağı çalışmaya itibar edilmesi gerektiğini vurguladı.

Fındık hasat zamanına yaklaşık 35 gün kaldığını belirten Soydan, rekolte tespit komisyonunun sahil, orta ve yüksek kesimlerde yapacağı çalışmalarla gerçek rekoltenin ortaya çıkacağını söyledi. Temmuz ayı içerisinde yapılacak çalışmaların sonucunda net bir tablo ortaya çıkacağı ifade edildi.

Soydan, fındıkta işçi yevmiyelerine de değinerek, "Bu konuda da çok afaki rakamlar konuşuluyor. Ortaya atılan bu rakamlar ilk başta üreticilerimizi tedirgin ediyor. Gelecek ay yapılacak toplantıda işçi yevmiyeleri belirlenmiş olacak. Bu toplantıda hem işçilerin hem de üreticilerin haklarını koruma anlamında kararlar alınacak." diye konuştu.

Kahverengi Kokarca Mücadelesi Devam Ediyor

Kahverengi kokarcaya yönelik mücadeleye işaret eden Soydan, "Kokarca zararlısına yönelik çok ciddi bir mücadele çalışması yapılıyor. Ancak henüz bu zararlıdan tam anlamıyla kurtulduk diyemeyiz. Uzun süreli bir mücadele sonrası inşallah bu zararlıdan ürünümüzü kurtarmış olacağız." dedi. AA

Editör: Atakan Öztürk