Fitre kimlere verilir? Lösev’e fitre verilir mi? İşte detaylar…

Fitre Kimlere Verilir?

Ramazan Bayramına ulaşan ve nisap miktarı mala sahip olan her Müslüman'ın kendileri ve bakmakla yükümlü oldukları kişiler için vermesi gereken bir sadaka olan fitrenin kimler everilip verilmeyeceği merak ediliyor.

Ramazan Bayramı'ndan önce veya bayram günü verilebilen fitre buğday, arpa, üzüm, hurma veya peynir gibi gıda maddeleri olarak da verilebilirken günümüzde fitrenin para olarak verilmesi daha yaygındır. Her yıl Diyanet İşleri Başkanlığı tarafından belirlenen fitre miktar 2024 yılı için günlük 130 TL olarak belirlendi.

Yoksulların ve ihtiyaç sahiplerinin temel ihtiyaçlarını karşılamasına yardımcı olan, sosyal adaleti ve dayanışmayı teşvik eden fitrenin kimlere verilip verilemeyeceği merak ediliyor. Fitre, ihtiyaç sahibi kişilere doğrudan verilebilirken, yardım kuruluşlarına ve derneklere bağışlanabilir ya da camilerin fitre kabul noktalarına bırakılabilir.

Fitre kimlere verilebilir:

Fitre Photo 2

Yoksullar: Fitrenin asıl verilmesi gereken kişiler yoksullardır.

Fakirler: Fakir, yoksuldan daha az varlıklı olan kişidir. Fakir de fitreden faydalanabilir.

Yolcular: Yolculuk sırasında ihtiyaç sahibi olan Müslümanlara da fitre verilebilir.

Borçlular: Borcunu ödeyemediği için sıkıntı yaşayan Müslümanlara da fitre verilebilir.

Gazi ve harp esirleri: Savaşta yaralanan veya esir düşen Müslümanlara da fitre verilebilir.

Fitre kimlere verilemez:

Zenginler: Zekât nisabına sahip olan kişilere fitre verilemez.

Bakmakla yükümlü olduğu kişiler: Kişinin bakmakla yükümlü olduğu eşine, çocuklarına, ana babasına ve dedelerine fitre verilemez.

Bunlara ek olarak fitreyi veren kişi fitreden doğrudan veya dolaylı olarak faydalanamaz.

Lösev’e Fitre Verilir Mi?

Lösev Photo

Lösemili çocuklara ve ailelerine maddi ve manevi destek sağlayan bir sivil toplum kuruluşu olan Lösev'e fitre verilir. Yapacağınız fitre bağışı, lösemili çocukların tedavi ve rehabilitasyon masraflarının karşılanmasına yardımcı olacaktır.

Fitre verirken söylemek gerekir mi? Fitre verilirken ne söylenir? Fitre verirken söylemek gerekir mi? Fitre verilirken ne söylenir?