Vefat sayıları ve vaka sayılarındaki tutarsızlıklar devam ettiğini dile getiren Adıgüzel açıklamasında şunları kaydetti: “Ordu ilimiz vaka sayısı olarak 1. Sıradadır. Enteresan olan Ordu ilimiz aynı zamanda aşılamada 1.dir. Aşılamada 1. Olan bir ilin vaka sayılarında 1. Olması sağlık bakanının izahına muhtaçtır. Ben bir hekim olarak bu durumun bilimsel olarak izah edemiyorum. Bunu inşallah Sağlık Bakanı izah eder.

Vefat sayıları ve vaka sayılarındaki tutarsızlıklar devam etmektedir. 200 vefat denildiği gün İstanbul, Ankara ve Ordu’nun vefat sayısının 80 küsür olduğunu belirtmek isterim. Türkiye’deki gerçek vefat sayılarının 2 yıldır saklandığını, benim ve diğer milletvekili arkadaşlarımızın önergelerine rağmen 2020 ve 2021 yılının gerçek vefat sayılarının saklandığını kamuoyuna tekrar söylemek istiyorum.

Savaş olan dönemler dâhil dünyanın hiçbir ülkesinde gerçek vefat sayıları saklanmaz. Türkiye’ye has enteresan bir durum var. Tüm bilim insanları, hocalarımız bu sayıları öğrenmek ve hastalıkla mücadelelerinde kullanmak istiyorlar. Bizler yapılan eksiklikleri ortaya koymak için öğrenmek istiyoruz. Ancak sadece bulaşıcı hastalık değil tüm vefat sayıları halktan gizlenmektedir.

Geçen bütçede, yani 1 yıl önce, Sağlık Bakanı’na vefat sayılarını ne zaman açıklayacaklarını sormuştum. Yılsonu hepsi illere ve ilçelere gidecek o zaman açıklayacağız demişti. Verdiği tarihin üzerinden tam 11 ay geçti. Bunun da bilinçli olarak sakladıkları, süreci kötü yönetimlerini gizlemek için açıklamadıklarını belirtmek istiyorum.” Haber Merkezi