Giresun'da Doğacılardan Yayla Göçü Yürüyüşü

28 Mayıs 2014 Çarşamba 16:23
Bu haber 79322 kez okundu

Orta Asya'dan Anadolu'ya 5 bin yıllık yaylacılık geleneğini doğu Karadeniz’de sürdüren yaylacılar ile birlikte Giresun Cumartesi Doğacıları da geleneksel yayla göçü yürüyüşünü gerçekleştirdi.Havaların ısınmasıyla birlikte şenlenen...

Giresun'da Doğacılardan Yayla Göçü Yürüyüşü

Orta Asya'dan Anadolu'ya 5 bin yıllık yaylacılık geleneğini doğu Karadeniz’de sürdüren yaylacılar ile birlikte Giresun Cumartesi Doğacıları da geleneksel yayla göçü yürüyüşünü gerçekleştirdi.
Havaların ısınmasıyla birlikte şenlenen Giresun yaylalarında otantik bir geleneği temsili olarak canlandırmak ve bunun yanı sıra Giresun doğasının güzelliğini ve cazibesini yansıtmak amacıyla yapılan Yayla Göçü Yürüyüşü 2 gün sürdü. Mustafa Kaplan öncülüğündeki doğa grubu Kartepe'den Eğrianbar Obası'na ulaştı ve göç yapan yaylacılar ile bir araya geldiler.
Cumartesi Doğacıları’nın Lideri Mustafa Kaplan, “Orta Asya'dan Anadolu'ya göç eden Türk boyları hayvancılığa bağlı bu yaşam tarzlarını Anadolu'da da sürdürdüğüne dikkat çekerek, "Zamanla zorluğu, ekonomik sıkıntılar ve modern yaşama olan hevesin de etkisiyle terk edilmeye başlanan gelenek, geçmişe göre çok daha az yapılmasına rağmen halen Anadolu'nun bazı bölgelerinde yaşatılıyor" dedi.

Anahtar Kelimeler

Yorum Gönder

@name x