Gölköy İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü’nün okullara yolladığı yazıdaki “Yarışmaya okulunuzdan katılım olmaması durumunda katılmama sebebinin müdürlüğümüze bildirilmesi” şeklinde yazı yazması tepki çekti.

Eğitim İş Ordu Şubesi yaşanan bu olaya tepki göstererek, “Artık “Bu kadarı da olmaz” dedirten son hadise ise Ordu Gölköy’de yaşanmıştır. Gölköy İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü tarafından okullara yollanan 19.02.2024 tarihli yazıda Gölköy Müftülüğü’nün “18 Mart Şehitleri Anma Günü ve Çanakkale Deniz Zaferi” etkinliği kapsamında ortaokul ve lise öğrencilerine yönelik şiir ve kompozisyon yarışması düzenlendiği ifade edilmektedir. Müftülük böyle bir yarışma düzenleyebilir, sorun yok. Milli Eğitim Müdürlüğü bu yarışmayı okullara duyurabilir, bunda da sorun yok. Ancak yazının devamı kurumlar arası ilişkilerde Milli Eğitim Müdürlüğü’nün Müftülüğün emrinde olduğunu düşündüren ifadeler içermektedir ki, bu yanlıştır. Yanlışlığı yapan İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü’dür” denildi.

 Açıklamanın devamında ise şu ifadelere yer verildi:

“Son yıllarda okullara, öğretmenlere dışarıdan yetkili yetkisiz herkesin ve her kurumun karıştığına, tarikatlerden cemaatlere kadar alakasız tüm yapıların okullarda cirit attığına şahitlik ediyoruz. Milli Eğitim’i yönetenler de bu duruma çanak tutmaktadır.

İdareciler tehdit edildi

Yazıda “Yarışmaya okulunuzdan katılım olmaması durumunda katılmama sebebinin müdürlüğümüze bildirilmesi” istenmektedir. Burada öğretmenler ve okul idareleri açıkça tehdit edilmektir. Milli Eğitim Müdürlüğü böyle bir yazıyla bir taraftan da kendi tüzel kişiliğini Müftülüğün altında görmekte, kendisini müftülüğün işlerini yapmakla görevli memur gibi algılamaktadır.

Kimse bizi sorguya çekemez

Biz Eğitim İş olarak eğitim emekçilerinin mesleki onurlarının ayaklar altına alınmasına rıza göstermeyeceğiz. Müftülüğün düzenlediği yarışmanın takibini yapmak, “Yarışmaya neden katılım olmadı” diyerek okul idarelerini ve öğretmenleri sorguya çekmek kimsenin haddine değildir.” Haber merkezi 

Ordu’da Cemaat Gerilimi Sürüyor Eğitim İş İstifalarını İstedi Ordu’da Cemaat Gerilimi Sürüyor Eğitim İş İstifalarını İstedi

 

Editör: Soner Özdemir