Google, Bard AI'ını Gemini AI olarak yeniden markaladı, ancak bu sadece bir isim değişikliğinden ibaret değil. Gemini AI, Google'ın temel AI algoritmalarını, verilerini ve genel dilini kullanarak, Bard'ın orijinal şablonunu genişletiyor. Ancak değişiklikler arasında, Gemini AI'nin cihazlarınızla daha geniş bir entegrasyon sunması ve en iyi sürümü için ücret talep etmesi yer alıyor.

Gemini AI'nin Çalışma Prensibi:

Gemini AI, Google'ın Dil Modeli (LaMDA) ve açık kaynak "Transformer" makine öğrenme modelini kullanarak, herkese açık kaynaklardan trilyonlarca kelime "okuyor" ve bunları insan yanıtlarını taklit etmek için kullanıyor. Ancak, Gemini, önceki soruları hatırlama konusunda "kasıtlı olarak sınırlı" tutuluyor. Şimdilik, sorularınız bağlamsal olarak izole edilecek, ancak Gemini, zamanla "daha uzun konuşmaları" destekleyecek şekilde geliştirilecek.

Gemini AI'ye Erişim:

Gemini AI'ye gemini.google.com/app adresinden herhangi bir cihazda, tüm kullanılabilir dillerde ve ülkelerde erişilebilir. Ancak, Google hesabınız Family Link, Google Workspace for Education altında kontrol ediliyorsa veya yöneticiniz Gemini'yi etkinleştirmemişse, aracı kullanamazsınız. Gemini AI, şu anda yalnızca İngilizce olarak çalışıyor, ancak Google zamanla diğer desteklenen dillere genişletmeyi planlıyor.

Google Gemini Android

Gemini Nano, Pro ve Advanced:

Gemini AI, eriştiğiniz yere ve nasıl eriştiğinize bağlı olarak farklı şekillerde çalışır ve farklı yetenek seviyelerine sahiptir. Gemini Nano, özellikle akıllı telefon uygulamaları için tasarlanmıştır ve bulut bilişim yerine cihazın nöral işlem birimi (NPU) gücünü kullanır. Gemini Pro, herhangi bir AI sorusunu sorduğunuzda elde ettiğiniz standart Gemini deneyimidir. Gemini Advanced ise, Ultra 1.0 adlı bir AI'dan yanıtlar çeker ve özellikle kodlama, mantıksal akıl yürütme, nüanslı talimatları takip etme ve yaratıcı işbirliği gibi son derece karmaşık görevlerde daha yeteneklidir.

Gemini Advanced AI Maliyeti:

Gemini Advanced, aylık 19.99 dolarlık bir Google One AI Premium Plan'ına sınırlıdır, ancak hizmete başlamadan önce iki ay ücretsiz kullanabilirsiniz. Eğer zaten Premium (ayda 9.99 dolar) için ödeme yapıyorsanız, Gemini Advanced için sadece 10 dolar daha ödersiniz.

Google Gemini (ve Bard) Tartışması:

Google Bard, yanlış bir yanıt vermesi ve bazı çalışanların Google Bard'ın aceleye getirildiğini belirtmesiyle tartışmalı bir başlangıç yaptı. Gemini AI, Bard'ın kötü anlarını silmek için yeniden markalandı, ancak o da kendi içinde tartışmalardan uzak değil. Özellikle, Google, Gemini'yi Assistant'ın yerine geçirirken, Android kullanıcıları tarafından eksik özellikler gibi eleştiriler aldı.

Editör: Samet Varol