Türk Futbolu'nda her hafta farklı bir olay yaşanarak adeta gündemde kalmaya devam ederken, Pazar günü Süper Lig'de ise Bitexen Antalyaspor ile Trabzonspor maçında yaşanan gol sevinci gözaltı ile sonuçlanmıştı. Bitexen Antalyaspor'un İsrail'li futbolcusu Jehezkel attığı golden sonra el bileğindeki yazıyı kameralara gösterdi. İlk başta fazla anlaşılmayan gol sevinci daha sonra ortaya çıktı ve yazıda İsrail'in Gazze'yi işgal etmek için başlattığı operasyonların başladığı tarih olan 7 Ekim 2023 gününe dikkat çekmesi ve davut yıldızının bulunması, büyük tepki çekti.

fenerbahce-antalyaspor-ozet-izle

Bitexen Antalyaspor'da daha önce Gaziantep Futbol Kulübü ile oynanacak maç öncesi Filistin için yapılan saygı duruşuna katılmak istememesi üzerine 1 hafta boyunca geçici olarak kadro dışı kalan Jehezkel'in bu hareketi maç sonunda ayyuka çıkarken, Bitexen Antalyaspor Kulübü Başkanı Sinan Boztepe, "Milli değerler her şeyden üstündür, sözleşmesi feshedilecek" dedi. Jehezkel'in hareketi sonrasında Türkiye Futbol Federasyonu da yaptığı açıklamada soruşturma başlatıldığını belirtirken "Trendyol Süper Lig'de bugün oynanan Bitexen Antalyaspor - Trabzonspor maçında futbolcu Segiv Jehezkel'in hiç bir şekilde kabul edilemez davranışını kınıyoruz. Bitexen Antalyaspor'un futbolcu ile ilgili aldığı kadro dışı bırakılma kararını yerinde buluyoruz. Sorumlular ile ilgili gerekli işlemler ve disiplin soruşturmaları ivedilikle başlatılmıştır. İnsanlık onurunu ve Türk toplumunun vicdanını rahatsız eden bu hareketin sorumluları ile ilgili gereğinin yapılacağından kamuoyunun şüphesi olmasın." demişti.

Antalya Emniyeti'nde ifade veren İsrailli futbolcunun ifadesinde “Ben kimseyi kışkırtmak veya provoke etmek için bir hareket yapmadım. Savaş yanlısı bir insan değilim. Ve sonuçta İsrail askerleri de var Gazze'de esir düşmüş durumda. Ben bu 100 günlük sürecin artık son bulması gerektiğine inanan biriyim” açıklamaları yer alırken 28 yaşındaki futbolcu adli kontrol şartıyla serbest bırakıldı. 

SAMET KARADAĞ

Editör: Samet Karadağ