Andrés Baiz'in yönetmen, Eric Newman’ın yapımcı ve Sofia Vergara’nın başrol olduğu bir mini dizi olan Griselda, Kolombiya'nın Medellin Karteli'nin üyelerinden olan ve uyuşturucu ticaretinde büyük bir etkisi olan gerçek bir kadın suçlu olan Griselda Blanco'nun yaşamını anlatıyor.

griselda 2

Dizi, Griselda’nın hayatının başından itibaren, uyuşturucu imparatorluğunu kurmasını, rakipleriyle olan savaşını, çatışmalarını ve sonunda tutuklanıp hapse girmesini konu almakta. Griselda, uyuşturucu ticaretindeki liderliği ve acımasızlığıyla tanınan bir figür. Dizi onun hayatını, güç mücadelelerini ve suç dünyasındaki yükseliş ve düşüşünü anlatmakta.

6 bölümden oluşan Griselda 25 Ocak 2024 itibarıyla Netflix'te gösterime girdi.

Griselda Blanco Gerçekte Kimdir?

griselda blanco

Griselda Blanco, Kolombiya'da faaliyet gösteren bir uyuşturucu kaçakçısı. 1943 yılında Kolombiya'da doğdu ve 1970'ler ve 1980'ler boyunca Medellin Karteli'nin liderlerinden biri olarak ünlendi. Blanco, kokain ticaretinde büyük bir rol oynamış ve Amerika Birleşik Devletleri'ne uyuşturucu sokma konusunda faaliyet göstermiştir.

Griselda Blanco, çeşitli suçlar işlediği için "Kokain Kraliçesi" olarak da bilinir. Kendisi, uyuşturucu ticaretindeki acımasızlığı ve şiddetiyle tanınır. Blanco, uyuşturucu karteli faaliyetleri ve cinayetlerle bağlantılı olarak birçok suçlama ve hapis cezaları aldı. 2012 yılında Kolombiya'da suç örgütlerine yönelik bir infazda öldürüldü.

Netflix Kübra Dizisi uyarlama mı? Kübra Dizisi hangi kitaptan uyarlama hikayesi gerçek mi? Netflix Kübra Dizisi uyarlama mı? Kübra Dizisi hangi kitaptan uyarlama hikayesi gerçek mi?

Editör: Merve Tepecik