banner75

Baş’tan uyarı!

Ordu Serbest Muhasebeci Mali Müşavirler Odası Başkanı Bahadır Baş uyardı: “Mali müşavirler ile görüşmeden hazır beyan sisteminden beyannamelerinizi vermeyin”

Neşe Çakar Erkin
Neşe Çakar Erkin
14 Mart 2022 Pazartesi 10:03
5 Okunma
Baş’tan uyarı!

Ordu Serbest Muhasebeci Mali Müşavirler Odası Başkanı Bahadır Baş, Gelir vergisi beyan döneminin 1 Mart’ta başladığını ifade ederek, 2021 yılında elde edilen kazançlara ilişkin beyannamelerin 1-31 Mart tarihleri arasında verilmesi ve tahakkuk edecek verginin iki taksitte (birinci taksit Mart, ikinci taksit Temmuz ayı içinde) ödenmesi gerektiğini söyledi.

Baş, açıklamasını şöyle sürdürdü: “Bazı gelirler için Yıllık Gelir Vergisi Beyannamesi hazır beyan sistemi ile beyan edilebilmektedir. Hazır Beyan Sistemi, ücret, kira, menkul sermaye iradı ile diğer kazanç ve iratlarınıza ilişkin Gelir Vergisi Beyannamemizin önceden hazırlanarak mükelleflerin onayına sunulduğu sistemdir. Ticari, zirai ve serbest meslek kazancı elde edenler bu sistemden yararlanamamaktadır.

Hazır beyan sistemi, Hazine ve Maliye Bakanlığının başarı ile hayata geçirdiği önemli projelerdendir. Gerçekten hem kullanımı hem de bilgilerin online sistemden çekilmesi mükelleflere önemli kolaylık sunmaktadır. Maliye Bakanlığınca uzun zamandır uygulan hazır

beyan sistemi ile vatandaşlar internet üzerinden kendi adlarına hazırlanan beyannamesini görüntüleyerek, onaylayabilmekte veya üzerinde değişiklikler yaparak onay yapabilmektedirler. Ödenecek vergi hazır beyan sistemi otomatik olarak oluşturulmaktadır.

Hazır beyan sisteminin kullanım kolaylığına rağmen; mükelleflerin hazır beyan sisteminden beyannamelerini vermeden önce bir mali müşavir ile görüşmelerinin 2021 yılı kazançlarını birlikte değerlendirmelerinin kendilerine önemli fayda sağlayacağına inanıyoruz. Küçük bir hata, bir istisnanın yanlış değerlendirilmesi fazla vergi ödemelerine veya vergi cezaları ile karşılaşmalarına sebep olabilir. Bu gibi durumlarla karşılaşmamak için mutlaka bir Mali Müşavirden destek alınması, birlikte karar verilmesi yerinde olacaktır.

Son zamanlarda gelişen teknolojiler ile Hazine ve Maliye Bakanlığı bütün kamu kurumlarından, bankalardan bilgi çekmektedir. Özellikle gayrimenkul alım satımları yakından incelenmektedir. Kira gelirleri ise banka sistemi zerinden özellikle takip edilmektedir. İleride cezai durumlarla karşılaşmamak için 2021 yılına ait hazır beyan sistemi ile verilecek beyana tabi gelirlerin meslek mensupları ile birlikte kontrol edilmesi mükelleflere katkı sağlayacaktır.

2021 Yılına İlişkin Hazır Beyan Sisteminden Beyan Edilecek Kira Gelirleri İçin Kısa Hatırlatmalar

Sadece konut kira geliri olup istisna sınırı olan 7.000.- TL’yi aşmayanlar yılık GMSİ beyannamesi vermeyeceklerdir. Bir konuta birden fazla kişinin ortak olması halinde, bu konuttan elde edilen kira gelirlerinin vergilendirilmesinde, her bir ortak için (2021 yılı için) 7.000 TL’lik istisna ayrı ayrı uygulanacaktır. Sadece iş yeri kira geliri olup yıllık brüt kira gelirleri toplamı 53.000.- TL’yi aşmayanlar yılık GMSİ beyannamesi vermeyeceklerdir. Bir takvim yılı içinde elde ettiği, tevkifata ve istisna uygulamasına konu olmayan (basit usulde vergilendirilenlerden elde edilen v.b) gayrimenkul sermaye iratları toplamı, 2021 yılı gelirleri için beyanname verme sınırı olan 2.800 TL’yi aşanlar yıllık beyanname vereceklerdir. Eşler ve çocukların kira gelirleri ayrı beyanname ile beyan edilecektir. Kira gelirini beyan etmeyen veya eksik beyan edenler kira gelirleri istisnasından faydalanamayacaktır. Gerçek usulde gelir vergisine tabi serbest meslek erbabı kişiler, konut kira geliri istisnasından yararlanamayacaktır.” Haber Merkezi

Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

banner74