banner75

BEKLENTİMİZ 3,5 DOLAR!

Altınordu Ziraat Odası Başkanı Atakan Akça, fındığın en az 60-65 TL bandında bir fiyata oturması gerektiğini belirterek, “Fındığa milli bir politika oluşturulması, yüzde 80’i ihraç edilen bir ürünün satış fiyatı üzerinden bir karşılığının taban fiyat olarak belirlenmesi ve o günkü Türk Lirası üzerinden karşılık görmesi ile alakalı fikirlerimizi söyledik. 3,5 dolar karşılığı bir Türk Lirasının taban fiyat olarak açıklanması fikrimizi tekrar beyan ediyoruz” dedi.

29 Temmuz 2022 Cuma 10:28
22 Okunma
BEKLENTİMİZ 3,5 DOLAR!

Altınordu Ziraat Odası Başkanı Atakan Akça, 2022 yılı fındık hasat sezonuna çok az bir süre kaldığını belirterek, hasada az bir süre kala piyasada birçok spekülasyonun döndüğünü vurguladı.

Akça; “Geçen hafta Ordu Ziraat Odalarının koordinasyon kurulu toplantıları oldu. Bölgemize gelecek işçi kardeşlerimizin alacağı yevmiye ile ilgili bir tavsiye fiyatı belirlendi. Bu fiyatı sizinle paylaştık. Akabinde piyasada bir takım spekülasyonlar başladı. Bizim açıkladığımız fiyat, yasaların bize verdiği imkanlar doğrultusunda yapılan çalışmalar sonucu açıklanan bir fiyattır. Dolasıyla burada hem üreticiyi hem de çalışanı gözetleyen onların haklarını koruyan bir açıklama olmuştur. Piyasayı karıştıran birkaç tane art niyetli insanın piyasada farklı dedikodular üreterek, farklı fiyatları deklare etmesi üreticimizi zor bir sürece soktu. Fındığın en büyük maliyeti toplama ücreti. Dolaysıyla hem yurtlarını terk edip burada ekmek parası kazanma yolunu seçen arkadaşlarımızı mağdur etmemiz lazım. Akabinde de bu üründen geçimini sağlayan yılın 12 ayı ailesini baktığı parayı kazanmak zorunda kalan insanları da mağdur etmemek lazım. Ortak bir paydanın bulunması gerektiğini düşünüyoruz.” Şeklinde konuştu.

TMO 15 Ağustosta kapılarını açmalı!

Akça, Temmuz ayının 15’inde başlayıp geçtiğimiz hafta sonlandırılan rekolte tespit çalışmalarına değinerek; “Tarım İl Müdürlüğünün öncülüğünde 19 ilçede en az 19 tane paydaşın bir arada bulunduğu bir komisyon tarafından her ilçeden ortalama 300’e yakın denek alınarak yapılan çalışmalar sonucunda 760 bin ton civarında Türkiye geneli için bir rekolte belirlendi. Ordu için de 240 bin ton rekolte tespiti yapıldı. Bu hem Tarım Bakanlığının hem ziraat odalarının hem de belediyelerin yapmış olduğu katkılar ilimizde birim alandaki verim ve kalite artmaya başladı. Türkiye genelinde geçen seneye göre 80 bin tona yakın bir artış var gibi gözüküyor ama bu atışın yüzde 80’e yakını Ordu ilini tek başına karşılıyor. Bütün Tarım Bakanlığı yetkililerine, Tarım Bakanı başta olmak üzere bir çağrımız var. Özellikle Ordu için geçen seneye göre 60-65 bin ton fazla bir rekoltenin tespit edilmiş olması sabit iken, TMO’nun alımını 15 Ağustos geçmeden yapması gerektiğini, kapılarını en geç 15 Ağustos günü açmış olması gerektiğini düşünüyoruz. Ayrıca alım ekiplerinin ve alım yerlerinin sayısının arttırılması gerektiğini düşünüyoruz. Görülüyor ki ilimizde bu dönem TMO’ya büyük bir yöneliş olacak. Dolayısıyla üreticimiz sıkıntıya sokmadan tedbirlerin alınması gerektiğini düşünüyoruz. Lütfen üreticini sesine kulak verin.” Dedi.

60-65 TL bandında bir fiyat beklentimiz!

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın 30 Temmuz Cumartesi günü fındık fiyatını açıklamak için Ordu’ya geleceğinin altını çizen Akça; “Bu ziyaret üretici temsilcileri olarak bizi heyecanlandırdı. Cumhurbaşkanımızın inşallah beklentilerin üzerinde bir fiyat açıklayacağı tahminleri ortalıkta dolanıyor. Cumhurbaşkanımızın Ordu’ya gelip açıklayacağı fiyatın üreticiyi tatmin edecek, üreticinin alnının terini karşılayabilecek bir fiyat olacağını düşünüyorum. Yapmış olduğumuz analizler sonucunda fındık maliyet fiyatını 44 TL olarak belirledik. Bunun üzerine enflasyonu da göz önüne alırsak yüzde 50 oranında bir geçim payı ekleyerek fındığın en az 60-65 TL bandında bir fiyata oturması gerektiğini düşünüyoruz.  Fındığa milli bir politika oluşturulması, yüzde 80’i ihraç edilen bir ürünün satış fiyatı üzerinden bir karşılığının taban fiyat olarak belirlenmesi ve o günkü Türk Lirası üzerinden karşılık görmesi ile alakalı fikirlerimizi beyan etmiştik. 3,5 dolar karşılığı bir Türk Lirasının taban fiyat olarak açıklanması fikrimizi tekrar beyan ediyoruz. Bütün üreticileri Cumhurbaşkanımızın açıklama yapacağı alana davet ediyorum.” Diye konuştu.

Sahil kesimi 12 Ağustos’ta başlayabilir

Akça fındık toplama tarihleri ile ilgili geçtiğimiz hafta valilikte bir toplantı yapıldığını ifade ederek, “Fındık nem oranlarının yüzde 25’in üzerinde olmasından dolayı bir tarih belirlenemedi. Bugün bu kurul tekrar toplanıyor. Tahminimiz, aldığımız bilgilere göre sahil kesimi fındık toplamaya en erken 12 Ağustos’ta başlayacağı ile ilgili bir sonuç çıkabilir. Ama bu tarih henüz net değil. Bu sene biraz soğuk geçti, bitki geç uyandı dolayısıyla fındık sezonu geçen sene göre bir hafta uzadı gibi görünüyor. Erken hasat verim ve kaliteyi düşürüyor. Üreticilerin açıklanan toplama tarihlerine uymaları gerekiyor.” Diye konuştu. Ordu Yorum/Neşe Çakar Erkin

Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

banner74