Destekleme müracaatları başladı

2021 Yılında Yapılacak Tarımsal Desteklemeler ve 2022 Yılında Uygulanacak Gübre ve Sertifikalı Tohum Kullanım Desteklerine İlişkin Karar kapsamında su ürünleri yetiştiriciliği yapanlara verilecek olan ürün desteklemeleriyle ilgili usul ve esasları düzenleyen 2021/48 No' lu Tebliğ 17/12/2021 tarihli ve 31692 sayılı resmi gazetede yayımlandı.

Nilgün
Nilgün
21 Aralık 2021 Salı 11:16
8 Okunma
Destekleme müracaatları başladı

Bu tebliğde belirtilen esaslara göre ürün desteklemesi kapsamındaki türler; alabalık, sazan, midye ve yeni türler (mersin, kalkan, fangri, mercan, sinagrit, lahoz, sivri burun karagöz, minekop, eşkine, sargoz, mırmır, sarıağız, sarıkuyruk, trança, yayın, şabut, karabalık, yılan balığı, tilapya, karides, kerevit, sülük, karadeniz alası ve kırmızı benekli alabalıklar), DİTAP desteklemesi kapsamında türler; iç piyasaya satılmak üzere yetiştiricilik faaliyeti ile üretilen ve üretildiği belgelenen tüm türlerdir.

Su ürünleri yetiştiricilik belgesi bulunan ve entansif şekilde yetiştiricilik yapan üreticiler desteklemeden faydalanacak.

İşletmenin ürün desteğinden yararlanabileceği miktarın hesaplamasında; Desteklenecek ürün miktarı, 4760 sayılı Cumhurbaşkanı Kararında belirtilen 350.000 kg/yıl ile sınırlıdır. Su ürünleri yetiştiricilerine 2021 yılında alabalık 0,75 TL/kg, yeni türler için 1,5 TL/kg, Midye 0,10 TL/kg, Kapalı sistem üretim 1,5 TL/kg, Kilogram üstü alabalık üretimi 1,5 TL/kg olarak destekleme miktarı belirlenmiştir.

Desteklemeden yararlanmak isteyen yetiştiricilerin, en geç 24/12/2021 tarihine kadar yetiştiricilik tesisinin bulunduğu il/ilçe müdürlüğüne müracaat ederek 2021/48 No' lu Tebliğ kapsamında istenen belgeleri teslim etmesi gerekmektedir. Ancak Aralık ayına ait ürün satış belgeleri veya hasat tespit tutanaklarının en geç 07/01/2022 tarihine kadar teslim edilme zorunluluğu bulunmaktadır. Bu nedenle üreticilerimizin gerekli hassasiyeti göstermeleri önem arz etmektedir.

Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.