Eşitlik mücadelesi

Türk Kadınlar Birliği Ordu Şube Başkanı Sümer Alkan, Türk Kadınlar Birliği tarafından yürütülen “Eşitliğe Ulaşmak ve Ayrımcılıkla Mücadelede Güvencelerimiz" Projesinin Ordu'da yapılan 1. İzleme Çalışmalarının tamamlandığını söyledi.

Kerim Gültaş
Kerim Gültaş
19 Kasım 2021 Cuma 10:38
18 Okunma
Eşitlik mücadelesi

Proje amacının kadına yönelik şiddetin önlenmesi, cinsiyete dayalı ayrımcılığın ortadan kaldırılması ve toplumsal cinsiyet eşitliğinin sağlanması bakımından son derece önemli olduğunu ifade eden Alkan, “Ulusal ve uluslararası hukuki güvenceler sağlayan sözleşmeler ve mevzuatın yaygınlaştırılması, farkındalığın artırılması ve uygulanmasının sağlanması amacıyla, AB Delegasyonunun desteğiyle, Türk Üniversiteli Kadınlar Derneğinin de ortak olarak katkı verdiği "Eşitliğe Ulaşmak ve Ayrımcılıkla Mücadelede Güvencelerimiz" Projesini 2020 Ocak ayında başlatmıştır.

35 ilde yürütülen Proje faaliyetleri ile kadına yönelik şiddet ve ayrımcılıkla mücadelede uluslararası sözleşmelerin ve ilgili ulusal mevzuatımızın tanınırlığını ve uygulanmasını sağlamak için yereldeki aktörlerin farkındalığının artırılması, sözleşmelerin/yasaların hayata geçirilmesini sağlayacak izleme ve savunuculuk becerilerinin güçlendirilmesi amaçlanmaktadır.

Bu kapsamda Ordu'da hak temelli çalışan kadın kuruluşlarının katılımıyla, yürütülen izleme çalışmasında, Ordu Kadını Güçlendirme Derneği (ORKAGÜDER), Kalıp Yargılar ve Zararlı Uygulamalar temasında; Ordu Barosu Kadın Hakları Komisyonu ve Türk Kadınlar Birliği Ordu Şubesi, Şiddet temasında; Ordu Eğitim Kültür Sanat ve Kadın Dayanışma Derneği (ESKAD), Eğitim temasında izleme yapmışlardır. Bundan sonra da devam edecek olan izleme çalışmalarından beklentimiz ulusal ve uluslararası yasal güvencelerimizin hayata geçirilmesine katkı verilmesidir.” diye konuştu.

Proje kapsamındaki illerde bu amaca ulaşmak için gerçekleştirilen faaliyetlerin

ilgili kesimler ile iletişim ve iş birliğinin gelişmesini de sağlayacağını ifade eden Alkan; “ Öte yandan bu faaliyetler projenin uygulandığı diğer illerde olduğu gibi Ordu'da da sivil toplum örgütlerinin kurum ve karar verme mekanizmalarıyla tanışmalarına vesile olacak, yeni iş birliklerinin oluşmasını sağlayacak ve katılımcılık açısından da önemli bir artı değer katacaktır.” Dedi. Ordu Yorum/Neşe Çakar Erkin

Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.