banner75

Karadeniz oda başkanları toplandı

Sakarya Serbest Muhasebeci Mali Müşavirler Odası ev sahipliğinde 54.Karadeniz Oda Başkanları Toplantısı gündemdeki gelişmeleri değerlendirmek ve enflasyon muhasebesi ile ilgili geleceğe hazırlanmak için 9-10-11 Aralık tarihlerinde Sakarya’da gerçekleştirildi.

Neşe Çakar Erkin
Neşe Çakar Erkin
15 Aralık 2022 Perşembe 10:43
11 Okunma
Karadeniz oda başkanları toplandı

Toplantıya TURMOB Genel Başkanı Emre Kartaloğlu, Genel Sekreter Yahya Arıkan,  Platform ve İstanbul Mali Müşavirler Odası Başkanı Erol Demirel, Galatasaray Üniversitesi İİBF Dekanı Prof.Dr.Volkan Demir, Ordu SMMM Odası Başkanı M.Ender Sönmez, platform oda başkanları ve yöneticiler katıldılar.

2017’den bu güne enflasyon kaybına göre %180 artış talep ettik

TURMOB Genel Başkanı Emre Kartaloğlu gündeme dair değerlendirmelerde bulunarak; "Mali Müşavirlik mesleği enflasyondan ciddi anlamda etkilenmiştir. Odalarımıza, mali müşavirlere sürekli ürettiğimiz hizmetlerin yanında, TURMOB olarak  temel konumuz enflasyondan en az etkilenecek tarifenin yayımlanmasıdır. 2017'den bugüne gelinen süreçte muhasebe ücret tarifeleri toplamda %95 artmıştır. Ana gider kalemlerimize baktığımızda asgari ücret %247, ÜFE %296, TÜFE %155, enerji fiyatları %745, Dolar %393, akaryakıt %250, A4 fotokopi kağıdı %300 artmıştır. Bu oranların ortalaması alındığında mali müşavirlerin 2017'den bugüne %219,  Döviz kuru hariç tutulduğunda %207, döviz ve enerji hariç tutulduğunda %134 enflasyon kaybı söz konusudur.  Tüm bu artışların ortalamasını değerlendirerek TURMOB olarak Hazine ve Maliye Bakanlığı'na asgari ücret tarifemize %180 artış uygulanması talebinde bulunduk. Mesleğimiz, meslektaşlarımız için öteden beri taleplerimize yönelik ilgili kurumlar ile görüşmelerimiz devam etmektedir. Arabuluculuk yetkisinin verilmesi, Kdv oranının düşürülmesi, tüm beyannamelerde mali müşavir imza zorunluluğu, stajyerlerimize SGK teşvikleri, gelir vergisi ve KDV kanunundaki tahsil tahakkuk çelişkisinin giderilmesi, yeşil pasaport, serbest meslek giderlerinin genişletilmesi bunlardan bazılarıdır." dedi.

Sürekli eğitimin mesleğimize fayda ve değer katacaktır

TURMOB Genel Sekreteri Yahya ARIKAN “Sürekli Mesleki Geliştirme Eğitimi Merkezi (Sürgem) mesleğin dünden bu güne gelişim ve dönüşümü için önemli ve büyük bir projedir. Tek düzen hesap planı çıktığından beri eğitimlerimize yoğun bir şekilde devam ediyoruz. Enflasyon düzeltmelerinde değerli hocalarımızın katkıları ile tüm meslek camiası başarılı sonuç elde etmiştir. Türk Ticaret Kanunu değiştiğinde yeni düzenlemelerine göre bağımsız denetim eğitimleri planladık ve 45 bin meslek mensubuna eğitim verdik. Genel Kurulda yönetmelik değişikliği yaptık ve böylelikle sürekli eğitim projemiz ile 100 bin meslek mensubunun katılacağı bir eğitim programından bahsetmekteyiz. Eğitimlerimiz Kamu Gözetim Kurumuna uyumlu olacak. Bu eğitimlerin ücretsiz yapılacağını belirtmiştik. Sürekli eğitimin mesleğimize fayda ve değer katacağına inanıyoruz. “ dedi.

Birlik, beraberlik içinde verimli çalışıyoruz

Platform ve İstanbul Mali Müşavirler Oda Başkanı Erol Demirel, “Karadeniz Oda Başkanları platformu 25 odanın her zaman birlik ve beraberlik içinde katılım yaparak görüşlerimizin paylaşıldığı, geleceğe yönelik planlamaların yapıldığı verimli, önemli bir konuma sahiptir. Bugünkü toplantımıza geleceğe hazırlanmak için 2023 yıl sonu itibariyle uygulanacak enflasyon muhasebesi konusunda değerli hocamız Prof.Dr.Volkan Demir bilgilerini aktaracaktır. Gelecek için şimdiden çalışmalarımıza başlamalıyız, tüm meslek camiasını da bilgilendirerek yoğun meslek gündeminde gerek mesleğimiz, gerek kamu, gerek tüm faydalanıcılar için fayda sağlamalıyız. “ Dedi.

Geleceği şimdiden planlıyoruz

Oda Başkanı M.Ender Sönmez " Mali müşavirler geleceği bugünden düşünen, iş akışlarını uzun dönemli olarak planlayan iş anlayışına sahiptir. Daha 2023 yılına başlamadan 2023 yıl sonu itibari ile uygulanması gereken enflasyon muhasebesini tartışıyor, görüş alışverişinde bulunuyoruz. . 2022 yılı meslek camiamız için zor bir ekonomik sınav olmuştur. Yüksek enflasyon muhasebe ücretlerimizin reel getirisinin erimesine sebep olmuştur. Hizmetlerimizin, mesleğimizin sürdürülebilirliği için 2023 yılında, son 5 yılda kaybettiğimiz enflasyon farklarını telafi edecek ücret politikası yapmamız gerekmektedir.” Dedi.

Program akışında Ordu’nun yetiştirdiği değer Galatasaray Üniversitesi İİBF Dekanı Prof.Dr.Volkan Demir enflasyon muhasebesi ile ilgili sunumlarını gerçekleştirdi. Haber Merkezi

Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

banner74