Mali müşavirlere haksızlık yapılıyor

29 Nisan 2021 Perşembe 10:32
Bu haber 400 kez okundu

SMMM Oda Başkanı Bahadır Baş, salgın hastalıktan en çok etkilenen mesleklerden, biriside Mali Müşavirlik mesleği olduğunu ve Mart 2020 den bu yana her kısıtlama her yasakta bürolarında çalıştıklarını belirtti.

Mali müşavirlere haksızlık yapılıyor

“Bütün işleri yetiştirmek için cumartesi pazar çalıştık”

Sorunlarının ve taleplerinin görmezden gelindiğini söyleyen SMMM Oda Başkanı Bahadır Baş; Ülke ekonomisine değer katmak için. İşletmelere katkı sunmak için. Çalışanların kısa çalışma (KÇÖ) ve nakit ücret desteklerini biran önce alabilmeleri için. Ertelenmiş beyannameleri ve Ertelenmemiş beyannameleri yetiştirebilmek için. Yapılandırma müracaatlarını yapabilmek için. Pek çok kişi evinde otururken (tabiki sağlık çalışanlarımız, güvenlik görevlilerimize emekleri çabaları için teşekkürü bir borç biliyorum) cumartesi pazar çalıştık. Yapılacak hep yeni bir iş, hep yeni bir angarya vardı önümüzde. (Angaryayı gelişi güzel laf olsun diye değil anlamını bilerek ve onu kast ederek yazıyorum. Sözlüğe bakılabilir.) Evet ödemeler internet vergi dairesinden yapabilir. Ama henüz interaktif MALİ MÜŞAVİRİMİZ yok. Mükelleflerin sıkıntılarını nasıl çözeceğiz vergi dairesine gitmeden. Mükellefler uzun zamandır zaten vergi dairelerine , SGK’ya gitmiyor. Neden? Çünkü minik vergi daireleri gibi hizmet sunan Mali Müşavirlik büroları var.” Dedi.

 

“Mali Müşavirlerin sorunları görmezden geliniyor”

Başkan Baş açıklamalarına devam ederken şunları dile getirdi; “Böylesine önemli bir işleve sahip bir mesleği icra eden MALİ MÜŞAVİRLERİN sorunları ISRARLA görmezden geliniyor. Talepleri kabul edilmiyor. Önerilerine dudak bükülüyor. Son dakika uzatmalar İle meslek mensupları strese sokuluyor. Yaşamlarını kaybediyorlar. Bunların sonuncusu... Kısıtlamadan muaf mıyız. Evle iş arası muafız. Bu ne demek? Bunu takdirlerinize bırakıyorum. Bir üstadın söylediği gibi; bu nasıl “tam kapanma” anlayamadım. Vergi daireleri açık, mali müşavirler sokağa çıkma kısıtlamasından ofisle ev arasında muaf. Mükelleflerin önemli bir kısmı işyerine gidemiyor. Mücbir sebep ilan edilmedi. Bu ortamda nasıl çalışacağız? Mali müşavirlere açık haksızlık yapılıyor. Bir teşekkür bizden esirgeniyor. Aşıda öncelik talebimiz yok sayılıyor. Taleplerimiz görmezden geliniyor. Ve hepsinden önemlisi Sağlığımızı kaybediyoruz. 29 Nisan - 17 Mayıs arasındaki bütün beyanname ve bildirimler en az bir ay ertelenmelidir.” Şeklinde konuştu. Haber Merkezi

 

Anahtar Kelimeler

Yorum Gönder

@name x