“Ordu aşılamada iyi durumda”

10 Haziran 2021 Perşembe 12:34
Bu haber 83 kez okundu

Ordu Tabip Odası Başkanı Dr. Ali Coşkun, Ordu ikinci doz aşıda Tüm Türkiye ortalamasından daha iyi durumda olduğunu söyledi.

“Ordu aşılamada iyi durumda”

Ordu Tabip Odası Başkanı Dr. Ali Coşkun yaptığı açıklamasında; “Türkiye ikinci doz aşı oranında nüfusa göre oranlandığında % 16 oranında iken, Ordu ilimiz % 22 oranını yakalamış durumdadır. Hemen yanı başımızdaki komşu ilimizin bu klasmandaki oranı ise % % 19’dur. Diğer yanımızdaki Giresun ili ise % 25 gibi oldukça başarılı bir oranı yakalamış durumda. Tabi burada da en önemli kıstaslardan birisi de nüfus yoğunluğu. Samsun nüfusu Ordu nüfusunun, Ordu nüfusu da Giresun nüfusunun yaklaşık iki katıdır. Bu önemli bir etkendir ama bir diğer kıstas da, aşılama yapan kurum ve personelin özverili çalışması ve isteğidir. Pandeminin başından beri bu isteğin ve özverinin Ordu ilindeki sağlık personellerinde fazlasıyla olduğunu takip etmekteyiz.” Dedi.

“Haziran ayı çok önemli”

Ülkemizde hala % 16’larda olan oranı, ilk hedef olan % 28-30’lara çıkarabilmek ve ölüm sayılarını bir elin parmaklarına kadar düşürebilmek olduğunu söyleyen Ordu Tabip Odası Başkanı Dr. Ali Coşkun; “ Bunu da daha önce İngiltere’deki % 28 oranın ölümleri azaltmada ne kadar işlevsel olduğunu bilmekteyiz. Temennimiz tüm illerin aşılama oranlarının kısa zaman içersin de aynı başarılı düzeye gelmesidir. Bu aşamada Haziran ayı çok önemlidir. Nüfusu çok yoğun olduğu İçin, aşılama oranında geri kalmış illere eğer sorun personel eksikliğinden kaynaklanıyorsa, iyi bir planlamayla, gerekirse yanı başında ve durumu daha iyi olan iller günlük personel takviyesi sağlayabilir, bu da gündeme gelebilir diye düşünüyorum. Çünkü Haziran ayı bittiğinde, bizim ikinci doz aşı oranlarımız toplumu ölümlerden koruyacak düzeye ulaşmalıdır. Ancak bu durumda,  daha kontrollü bir yaz mevsimi olabilir. Aksi takdirde bilinen sıkıntılar yine ortaya çıkmakta zaman kaybetmeyecektir.” Dedi. Ordu Yorum/ Nilgün Özkan Çakcı

Anahtar Kelimeler

Yorum Gönder

@name x