banner75

Üreticiye hibe desteği

Tarım ve Orman Bakanlığı tarafından tarıma dayalı ekonomik yatırımların ve kırsal altyapı yatırımlarının desteklenmesine yönelik yüzde 50 hibe desteğine başvurular 9 Aralık 2022 tarihinde başlıyor.

Neşe Çakar Erkin
Neşe Çakar Erkin
03 Aralık 2022 Cumartesi 10:48
63 Okunma
Üreticiye hibe desteği

Tarıma Dayalı Ekonomik Yatırımlar ile Kırsal Ekonomik Altyapı yatırımlarının desteklenmesine dair 2020/24 ve 2020/25 nolu Tebliğler kapsamında hazırlanan uygulama esaslarının yayımlanarak yürürlüğe girdiğini belirten Yılmaz; "Tarıma Dayalı Ekonomik Yatırımlar kapsamında; Tarımsal ürünlerin işlenmesi, kurutulması, dondurulması, paketlenmesi ve depolanmasına yönelik yatırımlar, Proje Kapsamında Yer Alan Tesislerde Kullanılmak Üzere Enerji Üretim Tesisleri, Su Ürünleri Yetiştiriciliği Yatırımları, Hayvansal ve Bitkisel Orijinli Gübre İşlenmesi, Paketlenmesi ve Depolanması Yatırımları ile Tarımsal Üretime Yönelik Sabit Yatırımlar olan Büyükbaş ve Küçükbaş Hayvancılık Yatırımları, Kanatlı Yetiştiriciliği, Sera Yatırımları, Kültür Mantarı Yetiştiriciliği, Büyükbaş/Küçükbaş Kesimhane Yatırımları ve Kanatlı Kesimhanesi Yatırımları hibe desteği kapsamında yer almaktadır.

Yılmaz, Bu dönemde daha önceki yıllarda desteklenen ve üreticilerimiz için oldukça önemli olan Motorlu tırpan, Pulverizatör, Çapa makinası, Fındık budama ekipmanları, Fındık kurutma makinesi, sağım sistemi ekipmanları ve arıcılık ekipmanları gibi makine ekipmanlara da hibe desteği verileceğini vurgulayarak, üreticilerimizin ihtiyaç duyduğu makine ekipman alımı desteğinden faydalanılmasının bir fırsat olduğunu belirtti.

  1. için hibeye esas proje tutarının % 50'sine hibe desteği sağlanacağını vurgulayan Yılmaz; "Tarıma dayalı yatırımlarda hibeye esas yatırım tutarı üst limitinin yeni tesisler için 7.000.000 TL., tamamlama yatırımları için 5.000.000 TL, kapasite artırımı ve teknoloji yenileme için ise 4.000.000 TL., yatırımların alt limitinin ise 1.000.001 TL. olacağını; kırsal ekonomik altyapı yatımlarından makine ekipman alımları için 5.000 TL-500.000 TL., aile işletmeciliğinin geliştirilmesi ve diğer konularda ise bütçe sınırının 50.000 TL.-1.000.000 TL. arasında olacağını belirtti.

Kırsal Kalkınma Yatırımlarının Desteklenmesi Programı kapsamında bugüne kadar ilimizde 98 projenin faydalandırıldığını belirten İl Müdürümüz; "Kırsal Kalkınma Yatırımlarının Desteklenmesi Programı kapsamında bu güne kadar ilimizde 98 yatırımcıya 29.962.000,00 TL. hibe desteği verilmiş olup, bu kapsamda 1215 kişiye istihdam imkanı sağlanmıştır. Makine ekipman alarak hibe desteğinden yararlanan üretici sayısı ise 20.700'e, sağlanan hibe desteği tutarı ise 36.800.000 TL'ye ulaşmıştır" şeklinde konuştu.

Hibe desteği başvurularının 9 Aralık 2022 tarihinde başlayacağını söyleyen İl Müdürümüz; "Makine ekipman alımlarını da içeren kırsal ekonomik altyapı yatırımlarına başvurular 20 Ocak 2023 tarihinde; tarıma dayalı ekonomik yatırımlara yönelik başvurular ise 10 Şubat 2023 tarihinde sona erecek. Başvuru yapmak isteyen gerçek ve tüzel kişilerin belirtilen tarihlere kadar Tebliğ ve Bakanlığımızca yayımlanan uygulama esaslarına göre veri giriş sistemi üzerinden (www.tarimorman.gov.tr) başvurularını yapmaları gerekmektedir" diyerek sözlerini sonlandırdı. Haber Merkezi

Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

banner74