Halis Karataş, Türkiye'nin önde gelen jokeyleri arasında uzun bir geçmişe sahip olmasına rağmen, 2024 yılında neden at binmediği merak konusu. Peki, Halis Karataş neden at binmiyor 2024? Halis Karataş şu an ne yapıyor? İşte detaylar...

Halis Karataş neden at binmiyor 2024?

Halis Karataş, 2024 yılı Ocak ayı itibarıyla iki ayrı nedenle at binmiyor.

Birincisi, 1 Temmuz 2022 tarihinde İstanbul Veliefendi Hipodromu'nda düzenlenen bir yarışta, atına yönelik şiddet içeren davranışı nedeniyle Türkiye Jokey Kulübü Disiplin Kurulu tarafından 60 gün süreyle at binmeme cezasına çarptırıldı. Bu ceza, 10 Eylül 2022 tarihinde sona erecek.

İkincisi, 1 Temmuz 2022 tarihindeki yarışın ardından el bileğinde yaşadığı çatlak nedeniyle ameliyat oldu. Ameliyat sonrası tedavisi devam eden Karataş, ay sonuna kadar at binmemeye devam edecek.

Yani, Halis Karataş'ın at binmeme nedeni, hem ceza hem de sağlık problemi. Cezasının bitiminden sonra, el bileğindeki çatlağın iyileşmesi durumunda, at binmeye devam etmesi bekleniyor.

Halis Karataş, Türk at yarışı tarihinin en başarılı jokeylerinden biri olarak kabul ediliyor. 2009 yılında, 38 yaşındayken Gazi Koşusu'nu kazanarak, bu yarışı kazanan en yaşlı jokey unvanını elde etti. 2011 yılında, bir sezonda 351 yarış kazanarak, bir sezonda en çok yarış kazanan jokey unvanını elde etti. 2019 yılında, Gazi Koşusu'nu kazanarak, bu yarışı kazanan ilk Türk jokey unvanını elde etti.

Halis Karataş şu an ne yapıyor?

Halis Karataş, 28 Ocak 2024 tarihi itibarıyla, İstanbul Veliefendi Hipodromu'nda jokey olarak görev yapmaktadır. 1996 yılında Bold Pilot isimli tayı ile kazandığı Gazi Koşusu'nun ardından Türk atçılığının efsane jokeylerinden biri haline gelen Karataş, 2023 yılında 7 bininci yarışını kazanarak Türkiye'de bu başarıya ulaşan ilk jokey olmuştur.

Karataş, 2020 yılında yarış başlamadan önce atına yumruk atması nedeniyle 60 gün at binmeme cezası almıştı. Bu cezasını tamamlamasının ardından 2021 yılında yeniden at binmeye başlayan Karataş, o günden bu yana birçok önemli yarışta başarı elde etmiştir.

Karataş, şu anda 7 bin 145 yarış kazanmış durumdadır. 97. Gazi Koşusu'nda Final Dance isimli safkanla yarışacak olan Karataş, bu yarışta da başarı elde ederek rekorunu kırmayı hedeflemektedir.

Halis Karataş, Türk atçılığının en önemli isimlerinden biri olarak kabul edilmektedir. Kariyeri boyunca birçok kez şampiyonluğa ulaşan Karataş, Türk atçılık tarihine adını altın harflerle yazdırmıştır.

Editör: Kerim Gültaş