Hava taşımacılığı dünyasında sıkça karşılaştığımız iki terim vardır: havaalanı ve havalimanı. Peki, Havaalanı mı Havalimanı mı? Havaalanı ile Havalimanı arasındaki fark nedir? İşte detaylar...

Havaalanı mı Havalimanı mı?

Doğru yazılış "Havalimanı" dır.

Hem Türk Dil Kurumu (TDK) hem de Devlet Hava Meydanları İşletmesi Genel Müdürlüğü (DHMİ) bu kelimeyi "Havalimanı" olarak kabul etmiştir.

Geçmişte "Havaalanı" ve "Havalimanı" kelimeleri farklı anlamlarda kullanılsa da, 2012 yılında DHMİ tarafından alınan bir kararla bu karışıklık sona erdirilmiştir. Bu karara göre, tüm havaalanları için "Havalimanı" ismi kullanılmaktadır.

Dolayısıyla, resmi yazışmalarda, haberlerde ve günlük dilde "Havalimanı" ifadesini kullanmak doğru olacaktır.

Özetle:

  • Doğru: Havalimanı
  • Yanlış: Havaalanı

Havaalanı ile Havalimanı arasındaki fark nedir?

Aslında, havaalanı ve havalimanı kelimeleri arasında herhangi bir fark yoktur.

Geçmişte, havalimanı terimi, hem yurt içi hem de yurt dışı uçuşlara hizmet veren havalimanları için kullanılırken,havaalanı terimi sadece yurt içi uçuşlara hizmet veren havalimanları için kullanılıyordu.

Ancak, 24 Şubat 2012 tarihinde Devlet Hava Meydanları İşletmesi (DHMİ) tarafından alınan bir kararla bu ayrım kaldırılmıştır. Bu kararla birlikte, tüm havalimanları için tek resmi isim olarak "havalimanı" kabul edilmiştir.

Dolayısıyla, günümüzde her iki kelime de aynı anlama gelmektedir ve resmi dokümanlarda, haberlerde ve günlük dilde "havalimanı" kullanımı yaygındır.

Neden havalimanı denir?

Havalimanı ismi, "hava" ve "liman" kelimelerinin birleşmesinden oluşmuştur. Bu isim, tıpkı gemilerin limana yanaşması gibi, uçakların da **"hava limanı"**na inip kalkış yapmasını çağrıştırır.

Geçmişte, "havalimanı" ve "havaalanı" kelimeleri arasında bir ayrım vardı. "Havalimanı", uluslararası uçuşlara açık olan, gümrüğü bulunan ve pasaport işlemlerinin yapılabildiği havaalanlarını, "havaalanı" ise daha genel olarak tüm havaalanlarını ifade ediyordu.

Ancak 2021 yılında DHMİ tarafından yapılan bir düzenlemeyle, "havaalanı" kelimesi tüm havaalanları için tek resmi isim olarak kabul edildi. Bu nedenle günümüzde "havalimanı" ve "havaalanı" kelimeleri aynı anlama gelmektedir.

Editör: Kerim Gültaş