Türki fındığına bu yılda talebin oldukça fazla olmasından dolayı gözlerin TMO’nun stoklarında olduğunu belirten Mustafa Adıgüzel; “TMO’nun, elindeki fındığın bir bölümünü işlemek üzere ihaleye çıktığı bilgisi geldi. Doğru ise bunu destekleriz. Sadece üreten değil katma değer oluşturan uygulamalar her zaman bizden destek görür” dedi.

Karteller boş durmuyor!

Yabancı kartel ve çetesinin boş durmadığına değinen Adıgüzel; “Türkiye’deki sözcüleri yaptığı açıklamalarla vakti gelmeden piyasaya fındık arzı istiyorlar. Yabancı kartel TMO’nun stoklarını adeta kendi stoğu gibi görüyor. Kartelin planı, önümüzdeki sezona girmeden yeterince stok yapıp talebin önünü keserek fındık fiyatını kendine göre şekillendirmek. Hatta yerli sanayicimizin müşterilerine bile ucuz fındık vererek onların satış alanlarını kapatarak boğuyor. TMO geçtiğimiz yıllarda olduğu gibi bu yıl da Ferrero ve yerli işbirlikçilerine el altından fındık vererek Kartelin elini güçlendirmeye kalkarsa bunun hesabını hem Tarım Bakanı’ndan hem TMO Genel Müdürü’nden sorarız.

Millet zaten burnundan soluyor. Sanayici ve tüccar ekonomik sıkıntı altında kepenk kapatıyor. Bu ortamda yerli sanayiye vurulacak asimetrik bir darbe daha affedilemez.” diye konuştu.

Şu anda TMO’nun stoğunda ne kadar fındık olduğunun, bu yıl üreticiden ne kadar fındık alındığının kamuoyu tarafından bilinmediğini ifade eden Adıgüzel; “Nedeni ise vakti zamanı geldiğinde el altından satış yapmak ve sorgulanmamak. Bu nedenle Tarım Bakanı’na TMO’nun elindeki fındık stoklarını soru önergesi ile sorduk.

Şu konularda herkesi uyarıyoruz; TMO önümüzdeki yılın tahmini rekoltesi şekillenmeden erkenden fındık satmamalıdır. Vakti zamanı gelince yapacağı satışta ise şeffaf olmalı, 4 doların altında olmayan iyi bir fiyat belirlenmelidir. TMO’nun doğru fiyatla ve doğru zamanda yapacağı satışta yabancı kartel ve yerli ortaklarına ağırlık vermemelidir. TMO’nun piyasaya yapacağı satışta yabancı kartel ile çalışmayan yerli ve milli alıcılara öncelik vermelidir. Yasada zaten mevcut olan kartelleşmenin engellenmesi ve rekabete açık durumun oluşması için bu elzemdir.

Bunların dışında gizli kapaklı blok halinde Ferrero ya da yerli ortaklarına yapılacak satışlar doğrudan vatana ihanettir. Buna sebep olanların, aracı olanların, altında imzası olanların burnundan fitil fitil getiririz.” Şeklinde konuştu. Haber Merkezi