H-ÜFE, hizmet sektöründe faaliyet gösteren işletmelerin ürettiği hizmetlerin fiyatlarını ölçen bir endekstir. H-ÜFE, hizmet sektörünün maliyet ve karlılık durumunu, rekabet gücünü ve enflasyon baskısını izlemek için kullanılır.

H-ÜFE, 2023 yılı Aralık ayında bir önceki aya göre yüzde 3,59 arttı. On iki aylık ortalamalara göre ise yüzde 76,37 artış gösterdi. H-ÜFE’de en yüksek yıllık artış yüzde 95,24 ile idari ve destek hizmetlerinde gerçekleşti. Bu sektörde, güvenlik hizmetleri, seyahat acentesi hizmetleri, temizlik hizmetleri, kiralama hizmetleri gibi kalemlerin fiyatları önemli ölçüde arttı.

orta-vadeli-ekonomi-programi-hedefleri-enflasyon

H-ÜFE’de en yüksek aylık artış yüzde 22,47 ile depolama ve destek hizmetleri (taşımacılık için) sektöründe oldu. Bu sektörde, kara yolu taşımacılığı, demiryolu taşımacılığı, boru hattı taşımacılığı, liman hizmetleri, havaalanı hizmetleri gibi kalemlerin fiyatları sıçrama yaptı.

H-ÜFE’de en düşük yıllık artış yüzde 38,31 ile su yolu taşımacılığı hizmetleri sektöründe görüldü. Bu sektörde, deniz taşımacılığı, nehir taşımacılığı, feribot hizmetleri gibi kalemlerin fiyatları diğer sektörlere göre daha az arttı.

H-ÜFE’de en düşük aylık artış yüzde 0,26 ile istihdam hizmetleri sektöründe kaydedildi. Bu sektörde, insan kaynakları hizmetleri, işe yerleştirme hizmetleri, iş sağlığı ve güvenliği hizmetleri gibi kalemlerin fiyatları neredeyse sabit kaldı.

ATAKAN ÖZTÜRK

TÜİK yoksulluk verilerini açıkladı! TÜİK yoksulluk verilerini açıkladı!

Editör: Atakan Öztürk