Kuşların cenneti olarak tanınan doğal adacıklardan biri olan Hoynat Adası, masmavi deniziyle insanın içini açana seyahat etmeyi seven ve bu muhteşem adayı görmek isteyenler için gözde yerlerden biridir.

Hoynat Adası Nerede?

Hoynat Adası Karadeniz’in Ordu ilinin Perşembe ilçesinde bulunuyor. Ramazan Köyü sınırları  içerisindeki Ada sahil yolunun üst konumunda olup muhteşem deniz manzarasına sahiptir. Kuş çeşitliliğinin çok fazla olduğu Hoynat Adası tarihte gemicilerin depo olarak kullandığı bir Ada olmuştur. Kuş gözlemcilerinin ilgi odağı olan bu adada doksan çift tepeli ile iki yüz elli gümüş martı yaşamaktadır.

hoynat adası neredeAda denizin git gel durumuna göre kıyıdan yaklaşık 100 metre uzaklıkta olup 700 metrekarelik bir alanı kaplamaktadır. Perşembe Fatsa sahil yolunda yapılan tünele de adanın adından dolayı Hoynat Tüneli olarak isimlendirilmiştir. Hoynat adasında yapılan incelemelerde tespit edilen duvar kalıntılarından dolayı eskiden surlarla çevrili olduğu düşünülmektedir.

Hoynat Adası’na Nasıl Gidilir ?

Hoynat Adasına ziyaret etmek isteyenler eski yol olarak bilinen Perşembe yolundan giriş ve çıkış olmak üzere iki farklı ulaşım sağlayabilmektedir. Samsun ilinden adaya gelmek için, Perşembe sahil yolundan giriş yapılabilir. Ordu'dan gidecekler ise Perşembe yol ayrımından 15 dakikalık zaman diliminde adaya ulaşabilirler.

Hoynat Adasında Neler Yapılabilir?

Bu doğa harikasının içinde kaybolmamak imkansızdır. Son yıllarda yapılan çevre düzenlemesi kapsamında inşa edilen seyir terasında bulunan 2 adet dürbünle kuşları ve ada manzarasını en güzel şekilde seyredebilirsiniz. Seyir terasına çıkmak ve dürbünlerden faydalanmak için herhangi bir ücret yoktur. Ziyaretçilerin su ve ufak tefek ihtiyaçlarını karşılayabileceği Ordu Büyükşehir Belediyesi'ne ait bir büfe bulunmaktadır.

Hoynat Adası’nda değişim Hoynat Adası’nda değişim

Hoynat Adasında Konaklama Nasıldır ?

Adada konaklama imkanı bulınmamaktadır. Kuş türlerinin gelişmesi için doğal bir ortam gerekmesi sebebiyle sadece gezi amaçlı gelinen bir adadır.

Hoynat Adası Tarihi ve Özellikleri Nelerdir ?

Ordu ilinin doğal güzellikleri açısından öne çıkan Hoyrat Adası, kendi başına özgün bir alana sahiptir. Doğasıyla gidenleri adeta büyüleyen bu ada 90'a yakın tepeli karabatak kuşları ve martılarıyla oldukça popüler bir yerdir. Hoynat Ada'sında kale ve sarnıç kalıntıları tespit edildikten sonra Kültür ve Turizm Bakanlığı Samsun Kültür Varlıklarını Koruma Bölge Kurulu (KTVKK) tarafından 2004 yılında ikinci derece sit alanı olarak tescil edilerek koruma altına alınmıştır.

hoynat adası

Hoynat Adasın'da Denize Girilir Mi ?

Doğal güzelliğiyle halk tarafından çok fazla tercih edilen bu ada, ziyaretçilerin denize girmesine olanak sağlıyor. Fakat Türkiye'de Karabatak kuşlarının yuva yaptığı tek yer olması sebebiyle adaya çıkmak yasaktır.

Hoynat adasında yapılacakları yapmışsanız sonrasında, Ordu'da başka bir doğal alanı görmek isterseniz hemen aşağıda buluna Çiseli Şelalesi yazımızı okumanız size fikir verebilir.