Ramazan ayında hazımsızlık sorunu oldukça yaygındır. Uzmanlar, uzun süreli açlığın ardından iftar saatinde aşırı ve hızlı yemek yemenin sindirim sistemini zorlayarak hazımsızlığa neden olabileceğini belirtiyor.

Hızlı ve Fazla Yemek Sindirim Sistemini Zorluyor

Sefer, iftar vaktinde açlık hissiyle birlikte aşırı miktarda yemek yemenin sindirim sisteminin zorlanmasına neden olabildiğini ve hazımsızlığa yol açtığını söyledi. İftar sofralarında sıklıkla yer alan ağır ve yağlı yiyeceklerin de sindirimi zorlaştırdığını belirten Sefer, Ramazan ayında gün boyunca su alımının sınırlanmasının da sindirim sürecini olumsuz etkileyebileceğini kaydetti.

İftar

Dengeli ve Sağlıklı Beslenme Hazımsızlık Riskini Azaltıyor

Sefer, hazımsızlık yaşamamak için Ramazan ayında dengeli ve sağlıklı bir şekilde beslenmeye özen göstermenin önemini vurguladı. İftar ve sahur öğünlerinde hafif ve sindirimi kolay yiyecekleri tercih etmek, yemekleri yavaş yavaş yemek, bol su içmek ve düzenli olarak fiziksel aktivite yapmak gibi önerilerde bulunan Sefer, ciddi hazımsızlık problemleri yaşayanların bir sağlık uzmanına danışması gerektiğini de sözlerine ekledi.

Sefer, uzun süren açlıktan sonra vücudun sindirim sistemine zarar vermeden yemeğe nasıl başlanması gerektiğine dair de bilgiler verdi. Vücudu gıdaya alıştırmak için oda sıcaklığında su ve çok sıcak olmayan çorbayla başlamanın en doğru yöntem olduğunu belirten Sefer, pişmiş sebze ve etli sebze yemeklerinin en ideal ana yemek alternatifleri arasında yer aldığını söyledi. AA

Editör: Atakan Öztürk