İnflamatuar Bağırsak Hastalığı’nın (İBH) kesin nedeninin bilinmediği belirten Gastroenteroloji Uzm. Dr. Serdar Üçgün, “İBH, sindirim sistemi kanalının yüzeyinde kronik inflamasyonu (iltihaplanma) biçiminde tanımlanmaktadır. İltihap ağızdan başlayarak makata kadar tüm sindirim kanalı boyunca herhangi bir yerde ortaya çıkabilir. İBH genelde ülseratif kolit ve Crohn hastalığı olmak üzere iki ayrı tipte oluşur. Kadın ve erkeklerde eşit olarak görülen İBH, en yaygın olarak 15-35 yaş aralığında görülür.” dedi.

Erken tanı önemli

Bağırsak Erken Tanı

İBH ve İrritabl Bağırsak Sendromu’nun (İBS) benzer belirtiler sebebiyle genellikle birbiriyle karıştırıldığına değinen Uzm. Dr. Üçgün, “İBH’nin belirtileri daha çok ishal, dışkıda kan, kramp biçiminde karın ağrısı, hızlı kilo kaybı, ateş yüksekliği ile sürekli bitkinlik ve halsizlik ile kendini gösterir kroniktir ve yaşam boyu sürer. İBS ise daha çok psikolojik kökenli olup karında şişkinlik, gaz, gerginlik, ağrı, büyük tuvalet alışkanlıklarında bozulma bazen kabızlık, bazen ishal şeklinde belirti gösterir. Altta yatan etken düzelirse genelde düzelir, geçicidir.  İBH’ye geç tanı konması hem hasta hem de hekimler açısından sorun oluşturmaktadır. Bu durum özellikle ilk belirtileri İBS ile örtüşen Crohn hastalığı için geçerli.” diye ifade etti.

Kanser riskine dikkat!

Uzm. Dr. Serdar Üçgün, “İnflamatuar Bağırsak Hastalığı’nda 3 aydan uzun süren karın ağrısı, son 3 ayda kilo kaybı, son 3 ayda ateşlenme gibi birkaç aya yayılan kriterler bulunabildiğinden, kişinin kendi sağlık geçmişiyle ilgili bilgilere hâkim olması önem arz etmektedir. Diğer önemli belirtiler ise ishal, kanlı dışkılama, ateşlenmedir. Erken tanı ve tedavi bu hastalığın ilerlemesini yavaşlatabileceği gibi kansere dönüşme ihtimalini de azaltmaktadır.” dedi.

Bağırsak Photo 1

Uzm. Dr. Üçgün, İBH belirtileri gösteren hastaların bir gastroenteroloji uzmanına giderek gerekli tetkikleri yaptırmalarının ve sonrasında tedavi süreçlerinde rutin kontrollerine gitmelerinin son derece önemli olduğunu da ifade etti.

Uzm. Dr. Sibel Topkaya: Aşırı Tuz Tüketimi Hipertansiyona Yol Açabilir Uzm. Dr. Sibel Topkaya: Aşırı Tuz Tüketimi Hipertansiyona Yol Açabilir

Editör: Merve Tepecik