İsmail Olgay kimdir? İsmail Olgay neden öldü? Detayları okuyacağınız haberimizde..

İsmail Olgay Kimdir

İsmail Olgay, 13 Ocak 1959 tarihinde İzmir'in Poyracık ilçesinde doğmuştur. İlkokulu ve ortaokulu İzmir'in Kınık ilçesinde tamamlamış, lise eğitimini ise İzmir Alsancak Ticaret Lisesi'nde almıştır.

Müziğe olan ilgisi küçük yaşlarda başlamış, babasının bakkal dükkanında o dönemin ses sanatçılarının plaklarını dinleyerek müziğe adım atmıştır. Sesinin güzelliğini ilkokul öğretmeni keşfetmiş ve İsmail Olgay'ı okul müsamerelerinde sahneye çıkarmıştır. En büyük destekçisi babası olmuş ve onun müzik alanında ilerlemesine her zaman destek olmuştur.

Lise eğitiminin ardından vatani görevini yapmak için askere gitmiştir. Askerlik hizmetini yerine getirdikten sonra; 1981 yılında TRT'nin açmış olduğu ses sanatçılığı sınavını kazanmıştır. 3 yıl süre ile TRT İzmir Radyosu'nda derslere girmiş, 1982 yılında evlenmiş ve bu evliliğinden iki kız evlat sahibi olmuştur. 1984 yılında bütün sınavları başarıyla geçerek kadrolu ses sanatçısı olarak TRT İzmir Radyosunda göreve başlamıştır.

TRT'de görev yaptığı yıllarda Mustafa Erses'den feyiz almış ve hocası Nursal Ünsal ile meşk çalışmalarına ağırlık vermiştir. 1999 yılında erkek kardeşini elim bir trafik kazasında kaybetmiştir. TRT radyo ve televizyon kanallarında bir çok programda korist ve solist olarak görev almıştır. Bergama Belediye Korosu, Akhisarlılar Derneği Korosu ve İzmir Tepecik Belediyesi Türk Halk Müziği Korosu'nun şefliğini yapmıştır.

İsmail Olgay, sahip olduğu güçlü sesi ve yorumuyla Türk halk müziğinin önemli temsilcilerinden biridir. "Kimi Dertten İçermiş", "Ne Mektup Geliyor Ne Haber Senden", "Söyle Derdini Kaç Yıl Çekecek", "İçten Gelen En Derin" gibi eserleriyle geniş bir dinleyici kitlesine ulaşmıştır.

İsmail Olgay, 2024 yılında İzmir'de vefat etmiştir.

Editör: Haber Merkezi