İsrail ile İran arasındaki gerginlikler, bölgesel dengeleri sarsan önemli bir faktör olmuştur. Peki, İsrail İran savaşı Türkiye'yi etkiler mi? İsrail İran savaşı borsayı etkiler mi? İşte detaylar...

İsrail İran savaşı Türkiye'yi etkiler mi?

İsrail İran savaşında Türkiye bir açıklama yaptı mı? Orta Doğu'da gerginlik yaşanan bir dönemde, İran'ın İsrail'e yönelik saldırılarını sert bir dille kınayan ve bölgede barışın sağlanması için çağrı yapan bir dizi ülkenin resmi açıklamaları;


İngiltere:

İngiltere Başbakanı Rishi Sunak, İran rejiminin İsrail'e karşı yaptığı saldırıyı en güçlü şekilde kınadı. Sunak, İngiltere'nin, İsrail'in yanı sıra bölgesel ortaklarının güvenliğini savunmaya devam edeceğini vurguladı. Acil çözümler üzerinde çalışacaklarını belirtti ve daha fazla kan dökülmesini istemediklerini ifade etti.

Fransa:

Fransız yetkili Sejourne, İran'ın İsrail'e yönelik saldırısını en sert şekilde kınadıklarını belirtti. İran'ın bölgedeki istikrarsızlaştırıcı eylemlerine dikkat çekti ve Fransa'nın İsrail'in güvenliğine olan bağlılığını vurguladı.

Almanya:

Almanya Hükümet Sözcüsü Steffen Hebestreit, İran'ın İsrail'e yönelik ağır hava saldırılarını şiddetle kınadıklarını ifade etti. İsrail'in yanında olduklarını ve G7'deki ortaklar ve müttefiklerle tepkiler üzerinde görüşeceklerini belirtti.

İtalya:

İtalya Başbakan Yardımcısı ve Dışişleri Bakanı Antonio Tajani, İran'ın İsrail'e düzenlediği saldırıyı yakından takip ettiklerini belirtti ve İtalya'nın her türlü senaryoya hazır olduğunu ifade etti.

Danimarka:

Danimarka Dışişleri Bakanı Lars Lokke Rasmussen, İran'ın İsrail'e saldırısını kınadı ve bölgedeki istikrarı bozan rolünü reddetti. Müttefikleriyle iş birliği yaparak bölgede istikrarı sağlamaya devam edeceklerini belirtti.

Avusturya:

Avusturya Başbakanı Karl Nehammer, İran'ın İsrail'e yönelik saldırılarını sert bir şekilde kınadı ve İsrail'in yanında olduklarını ifade etti. İran'a düşmanca tutumu bırakma çağrısında bulundu.

Norveç:

Norveç Dışişleri Bakanı Espen Barth Eide, İran'ın İsrail'e yönelik saldırısını kınayarak, bölgedeki istikrarın daha da kötüleşmesine neden olacağına dikkat çekti. Tüm taraflara itidalli olma çağrısı yaptı.

Türkiye:

Türkiye'de henüz Cumhurbaşkanlığı, bakanlık vb. siyasilerden resmi olarak açıklama yapılmadı.

İsrail İran savaşı borsayı etkiler mi?

Dünyanın herhangi bir yerinde iki ülke arasındaki çatışmaların, küresel ekonomiler üzerinde önemli etkileri olabilir. Bu tür çatışmalar, merkez bankalarının para politikalarını, döviz kurlarını ve hisse senedi piyasalarını etkileyebileceği düşünülüyor.

İran ile İsrail arasındaki bir savaşın etkileri özellikle ekonomik olarak ciddi sonuçlar doğurabilir. Örneğin, Borsa İstanbul gibi ulusal piyasalar, sınırda yaşanan çatışmaların ülke genelindeki istikrarı olumsuz etkileyebileceği endişesiyle dalgalanabilir. Bu durum, yatırımcıların risk alma iştahını azaltabilir ve ekonomik belirsizliklere neden olabileceği öngürülüyor ancak kesin ve net bir bilgi değildir.