İsrail, dünyanın en gelişmiş hava savunma sistemlerinden birine sahip. Peki, bu sistem nasıl işliyor ve İsrail’in güvenliğini nasıl sağlıyor? İşte, Demir Kubbe’nin işleyişi ve etkileyici başarılarına dair bilgiler.

Demir Kubbe nasıl çalışıyor?

Demir Kubbe, İsrail’in çok katmanlı hava savunma sistemlerinin en önemli parçası. Kısa menzilli roket ve havan mermilerine karşı tasarlanmış bu sistem, düşman ateşini tespit edip, hızla harekete geçerek, roketleri havada imha ediyor. 2011 yılında faaliyete geçen sistem, bugüne kadar binlerce roketi başarıyla etkisiz hale getirdi.

Demir Kubbe, ilk olarak 2011’de Beerşeba yakınlarında konuşlandırıldı ve kısa süre sonra Gazze’den fırlatılan roketleri durdurarak etkinliğini kanıtladı. Sistem, zaman içinde geliştirilerek menzili artırıldı ve çok yönlü tehditlere karşı daha etkin bir savunma sağlamak amacıyla güncellendi. 2012 yılında, Gazze’den fırlatılan roketlerin %90’ını başarıyla durdurduğu bildirildi.

Kara konuşlandırmalarının yanı sıra, İsrail 2017 yılında Demir Kubbe sistemlerini denizde de konuşlandırmaya başladı. Sa’ar 6 sınıfı korvetler üzerinde yer alan bu sistemler, İsrail’in açık denizdeki gaz platformlarını koruma görevini üstleniyor.