İstanbul'da çalıştığı iş yerini kapatarak 2 yıl önce memleketi Ordu İkizce’ye yerleşen 45 yaşındaki Fatih Kaya, devlet desteğiyle büyükbaş hayvan yetiştiriciliği yapmaya başladı. Babasından kalan bahçede 700 metrekare alan üzerine 5 sene önce tesis kurduğunu belirten Kaya, Tarım ve Orman Bakanlığı ile Ziraat Bankası’nın "Köyümde Yaşamak İçin Bir Sürü Nedenim Var" projesi kapsamında kullandığı krediyle 50 büyükbaş hayvan satın aldı ve yem desteğinden de faydalandı.

Ordu Besicilik 2 (1)

Hayvancılık üzerine açmayı planladığı yer için bazı malzemeleri İstanbul'daki işletmesinde hazırladığını belirten Fatih Kaya yöresine faydalı olmak istediğini dile getirerek, "Buraya yerleşmemizin sebeplerinden biri de memleketimize yatırım yapmak, bir iş kurmak. Bu işi de burada sürdürmek istiyoruz." dedi.

“İyi Ki Gelmişim”

Fatih Kaya, 87 büyükbaş hayvanı olduğunu, geçen yıl İstanbul'a hayvan satışı yaptığını ve bu sene ise Ordu bölgesinde satış planladığını söyledi. Süt ürünleri üretimine yönelik de çalışma gerçekleştireceğini ve bu konuda istihdam sağlayacağını belirten Kaya, "Kazancı bu bölgede yapacağız. Burada hayat şartları güzel, yaşantı doğal. Sabah kuş sesiyle kalkıyorsun. İstanbul'da araba sesiyle kalkıyorsun. 6 yaşında gurbete çıktık, memlekete geldik ve alışacağız. İstanbul'daki iş yerimde yurt dışı firmalarıyla iş yapıyorduk. Burada da her şeyde emeğim var. Betonunda da demirinde de emeğim var. Emek olmadan bu iş olmaz. Benim avantajım usta olduğumdan dolayı bütün her şeyi kendim yaptım."

Ordu Besicilik 3 (1)

Kaya, memleketine döndüğü için çok memnun olduğunu vurgulayarak, "İyi ki gelmişim, hatta geç kalmışız. Herkesi de bekleriz. Karadeniz Bölgesi'ne, memleketlerine yatırım yapsınlar. Bir insana bir iş imkânı çıkardığında ne mutlu bize. Burada kendini işe veriyorsun. İşi seviyorsun, hayvanlarla ilgileniyorsun. Memleketine, millete faydalı olabiliyorsam ne mutlu bana." dedi.

AA

Ordu’da Küçükbaş Hayvancılığa 9 Milyon TL Destek Ordu’da Küçükbaş Hayvancılığa 9 Milyon TL Destek

Editör: Merve Tepecik