Forbes yeni listeyi yayınladı. İşte Türkiye'nin en zengin insanını yerinden eden o sürpriz isim hakkında son güncel bilgiler.

Türkiye'nin en zengin insanı kim oldu?

2024 yılı Forbes 500 listesinde Türkiye'nin en zengin isimleri arasında önemli değişiklikler yaşandı. Geçen yılın birincisi İbrahim Erdemoğlu, servetinin yarısını kaybederek 5.3 milyar dolardan 2.5 milyar dolara düşerek Türkiye'nin en zengin 5. insanı oldu. Erdemoğlu Holding'in Yönetim Kurulu Başkanı olan Erdemoğlu, Sasa Polyester, Merinos, Dinarsu, Padişah Halı, Efsane Halı gibi markaları bünyesinde barındırıyor.

Muat Ülker en zengin kişi

Yeni listenin zirvesine ise Murat Ülker yerleşti. Yıldız Holding'in kurucusu Sabri Ülker'in oğlu olan Murat Ülker, 5.1 milyar dolarlık servetiyle Türkiye'nin en zengin insanı ve dünyanın en zengin 572. ismi oldu. Murat Ülker, 2020 yılında Yönetim Kurulu Başkanlığı görevini ağabeyi Ali Ülker'e devretmişti.

murat-ulker

Listede Türkiye'nin en zengin 10 ismi şu şekilde sıralandı:

  1. Murat Ülker (5.2 milyar dolar)
  2. Semahat Sevim Arsel (2.9 milyar dolar)
  3. İpek Kıraç (2.8 milyar dolar)
  4. Mustafa Rahmi Koç (2.6 milyar dolar)
  5. İbrahim Erdemoğlu (2.5 milyar dolar)
  6. Erman Ilıcak (2.4 milyar dolar)
  7. Ferit Faik Şahenk (2.4 milyar dolar)
  8. Filiz Şahenk (2.2 milyar dolar) 9. Ali Erdemoğlu (2.2 milyar dolar)
  9. Nihat Özdemir (2 milyar dolar)

Bu liste, Türkiye'nin ekonomik dinamiklerindeki değişimleri ve önde gelen iş insanlarının servetlerindeki dalgalanmaları yansıtıyor. Özellikle İbrahim Erdemoğlu'nun servetindeki büyük düşüş ve Murat Ülker'in zirveye yükselişi, Türkiye ekonomisinin son bir yılda yaşadığı değişikliklerin bir göstergesi olarak değerlendirilebilir.

Murat Ülker kimdir?

Murat Ülker, 1959 yılında İstanbul'da doğmuş bir Türk milyarder iş insanıdır ve CEEMEA bölgesinin (Orta ve Doğu Avrupa, Orta Doğu ve Afrika) en büyük gıda şirketi olan Yıldız Holding'in başkanıdır. Yıldız Holding, Godiva Chocolatier, pladis ve Sok gibi işletmelere sahiptir.

Murat Ülker, Sabri Ülker ve Güzide İman'ın oğlu olarak dünyaya gelmiştir. İstanbul Erkek Lisesi'nde eğitim gördükten sonra Boğaziçi Üniversitesi'nden işletme dalında mezun olmuştur. 1982 yılında Amerikan Ekmekçilik Enstitüsü (AIB) ve Zentralfachschule der Deutschen Süßwarenwirtschaft (ZDS)’de eğitim görmüş ve Amerika Birleşik Devletleri'ndeki Continental Baking Company'de eğitim almıştır.

1984 yılında Yıldız Holding bünyesindeki Ülker Grubu'na kontrol koordinatörü olarak katılan Ülker, yıllar içinde çeşitli yönetici pozisyonlarında görev yapmıştır. 2000 yılında Yıldız Holding'in CEO'su olmuş ve 2008 yılında şirketin başkanı olmuştur. Başkanlığı döneminde Yıldız Holding, GODIVA Chocolatier (2008) ve United Biscuits (2014) gibi önemli satın almalar yaparak işlerini genişletmiştir. 2016 yılında Ülker, Ülker, United Biscuits ve DeMet’s Candy Company markalarını bir araya getirerek yeni bir küresel işletme olan pladis'i kurmuştur.

Hayırseverlik faaliyetleri kapsamında, Ülker ailesi 2009 yılında Sabri Ülker Vakfı'nı kurarak gıda ve beslenme alanlarında halk sağlığına kalıcı katkılarda bulunmuştur. 2014 yılında Ülker ailesi, Harvard Üniversitesi'ne 24 milyon dolar bağış yapmıştır. Bu fon, T.H. Chan Halk Sağlığı Okulu'nda Sabri Ülker Besin, Genetik ve Metabolik Araştırma Merkezi'nin kurulması için 10 yıl boyunca dağıtılmıştır.

Murat Ülker evli ve üç çocuk babasıdır. Ayrıca bir sanat koleksiyoncusudur ve 2012 yılında İstanbul Modern'de "Kırk Yılın Duvarları" retrospektif sanat sergisini desteklemiştir. Ülker, 1993 yılında Ülkerspor basketbol kulübünün kurulmasına yardımcı olmuş ve daha sonra Fenerbahçe Ülker olarak bilinen kulübün başarısında önemli bir rol oynamıştır. Ülker, Fenerbahçe Şükrü Saracoğlu Stadyumu'nun isim haklarını on yıl süreyle satın almış ve Ülker Spor Arena'nın sponsorluğunu yapmıştır. Ülker, daha önce diğer futbol kulüplerine de sponsorluk yapmış, ancak daha sonra bu sponsorluklardan çekilmiştir.

En son 2018 yılında, Murat Ülker 4.8 milyar dolarlık net servetiyle Türkiye'nin en zengin iş insanı olarak adlandırılmıştır.

Editör: Samet Varol