Altınordu Ordu Anadolu Lisesi tarafından hazırlanan ve Ordu Kültür Sanat Merkezi'nde düzenlenen anma programına, Ordu Valisi Muammer Erol, Ordu Büyükşehir Belediye Başkan Vekili Celal Tezcan, Cumhuriyet Başsavcısı Hasan Uçak, Ordu Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Orhan Baş ve Altınordu Kaymakamı Erkan Karahan katıldı. İl Jandarma Komutanı Kıdemli Albay Numan Öksüz, İl Emniyet Müdürü Atilla Aksoy, Altınordu Belediye Başkanı Aşkın Tören, Altınordu İlçe Milli Eğitim Müdürü Onur Bekyürek, daire müdürleri, okul müdürleri ve öğrenciler de programa katılanlar arasında yer aldı.

Mehmet Akif Ersoylar Hep Olsun”

Istiklal Marşı Programı 2

Altınordu Anadolu Lisesi Müdürü Bilal Şahin, “Çanakkale Zaferimizi destanına dönüştüren, heybetli kimliğimizi, yurtseverlik ve özgürlük arzumuzu, milletimizin sinesinden çıkarak onun acılarını, umutlarını, kararlılığını “Asım’ın nesli nesilmiş gerçek, işte namusunu çiğnetmedi, çiğnetmeyecek” diyerek, gençliğe olan güvenini gösteren, İstiklal Marşımızla bağımsızlığımızı taçlandıran Mehmet Akif. İstiklal Marşı’nı anlamak, Akif’i anlamaktan geçer. Bu duygu ve düşüncelerle İstiklal Marşımızın kabulünün 103. yıl dönümünü kutluyor, başta Gazi Mustafa Kemal Atatürk olmak üzere bu yüce destanı yazan ustayı, hem de yazdıran sayısız kahramanları rahmetle anarken, son sözü yine Akif’in dizelerine bırakıyorum. “Allah bu millete bir daha İstiklal Marşı yazdırmasın” ama Mehmet Akif Ersoylar hep olsun” diye konuştu.

Ödüllü Yarışma ve Oratoryo Düzenlendi

Istiklal Marşı Programı 3

Anma günü etkinlikleri kapsamında “Türk’ün Özü, Akif’in Sözü” konulu resim, şiir, kompozisyon yarışmalarında dereceye giren öğrencilere Ordu Valisi Muammer Erol, Ordu Büyükşehir Belediye Başkan Vekili Celal Tezcan, Cumhuriyet Başsavcısı Hasan Uçak ve ODÜ Rektörü Prof. Dr. Orhan Baş tarafından ödülleri verildi.

Anma programı, İstiklal Marşı’nın yazılma süreci ve Mehmet Akif Ersoy'un hayatından kesitlerin sunulduğu slayt gösterisi ve oratoryo ile sona erdi. Ordu Anadolu Lisesi öğretmen ve öğrencileri tarafından hazırlanan “Türk’ün Özü, Akif’in Sözü İstiklal Marşı” adlı oratoryo büyük bir beğeniyle izlendi ve davetliler tarafından ayakta alkışlandı.

Programın sonunda sahneye çıkan Ordu Valisi Muammer Erol, güzel bir anma programı hazırlayan Ordu Anadolu Lisesi öğretmen ve öğrencilerini tebrik etti.

Haber merkezi

Vali Erol, İstiklal Marşı’nın Kabulünü Kutladı Vali Erol, İstiklal Marşı’nın Kabulünü Kutladı

Editör: Merve Tepecik