Stephan HOVKİNGS “yüz yıl içerisinde insanlığın sonlanacağını” söylüyordu. Hovkings öldü. Ama, onun fikirleri ve takipçileri, benzer iddialara devam ediyor. Karbon dioksit salınımındaki artış, dünyanın biyolojik dengesini bozuyor. Insanları kötü günler bekliyor.

Son yüz yil içerisinde, teknolojide büyük gelişmeler yaşandı. Teknoloji sayesinde, insan ömrü uzuyor. Daha da önemlisi, insan boş zaman kazanıyor. Boş zaman sayesinde, bilgi ve fikir üretiliyor. Sosyolojik akıl, hızla gelişiyor. Insanlık olumlu yönde ilerliyor.

Olumlu yönde gelişiyorsa, iyiye gidiliyor demektir. Olumsuzluklar artıyorsa, kötüye gidiliyor demektir.

Ancak şu bir gerçek ki, doğada ne varsa zıttı ile kaimdir. Her şeyin bir zıttı vardır. En kolay insandan anlaşılır. Insan kadın ve erkek diye, iki zit karakterden oluşuyor. Bir nesnenin zıttı yok ise, kendisi de yoktur. Bu nedenle, her gelişme beraberinde, sorunları da getiriyor.

Konunun anlaşılması açısından bir kaç örnek vermekte yarar var. Sosyolojide örnekleme insan esaslı olmalıdır. Evlenmek, beraberinde sorunlar getirir. Sorunlar getiriyor diye, insanlar evlenmekten vaz geçmez. Yeni bir ev ya da araba almak, yeni sorunlar getirecektir. Sorunlar getirecek diye, insanlar ev ve araba almaktan vaz geçmez…

Toplumun ilerlemesi de benzer sonuçludur. Sorunlar getirecek diye, toplumun gelişmesinden kaçınamayız. Aslolan, oluşacak sorunları aza indirmektir.

Sorunlu bir dünyada yaşıyoruz. Sorunların kaynağına inildiğinde, karşımıza insan çıkıyor. Insan soyunun iyiye gitmesi, toplumu olumlu yönde geliştiriyor. Insan ırkının negatif yönde evrimi beni korkutuyor. Zira negatif evrim, medeniyetlerin yıkımı ile sonuçlanıyor. Tarih bu iddiaya şahitlik eder.

1. Antik Mısır medeniyetinin M.O. 2200 lerde çökmesine, insanın geriye doğru evrimleşmesi neden olmuş. Mısırda yamyamlık başlamıştır.

2. M.O. 1200 lerde, geriye doğru evrimleşmiş deniz adamları BRONZ ÇAĞI sonlandırdı. Kalay ve bakırın uluslararası ticareti engellendi ve Anadolu’daki Etiler yok oldu. Mezopotamya uygarlıkları yağmalandı. Yağmadan sadece, Mısır kendini kurtarabildi.

3. Batı Roma’nın 476 yılında yıkılması ile Batıda karanlık çağ başladı. Batıda insanlık o kadar geriledi ki, geriye doğru evrimleşme maymun seviyesine yaklaştı. Haçlı seferleri sırasında Papa “Türkler infidel eti yenilebilr” fetvası veriyor. 1098 yılında Haçlılar, Anadolu’da yamyamlık yapıyordu.

4. Geriye doğru evrimleşmede Müslumanlar da nasibini aldı. 642 yılında, Halife Omer’in Iskenderiye Kütüphanesini yaktırmasının etkileri sonuç verdi ve bu gün İslam Alemi cehaletten kendini kurtaramıyor.

Insan ırkındaki negatif evrim nasıl sonlanır sorusuna, Nejdet Topçuoğlu “GENETIK MÜDAHALE” diyor. Doğru söylüyor. 21. Yüzyılın sosyolojik aklı insandaki geriye evrimleşmeyi önleyecek ve iyiye doğru gidiş devam edecektir.