“Sertifikalı Patates Tohumluğu Kullanımının Yaygınlaştırılması Projesi" kapsamında patates tohumluklarının dağıtıldığı törende konuşma yapan Ordu İl Tarım ve Orman Müdürü Kemal Yılmaz, “Patates yetiştiriciliği özellikle iç kesimde yer alan ilçelerimizde oldukça önemli. Dağıtımı yapılan sertifikalı patates tohumluklarının üretim alanlarında kullanılmasıyla hem verim ve kalitede artış sağlamayı, hem de sertifikalı tohum kullanımının yaygınlaştırılmasını hedefliyoruz. Çünkü üreticilerimiz kendi ürettikleri patateslerden tohumluk kullandıklarında yıldan yıla verim ve kalitede düşüklük yaşanabilmekte, bu durum ayrıca hastalıklarında yayılmasına neden olabilmektedir. Bu olumsuzlukların önüne ancak sertifikalı tohumluk kullanılarak geçilebilmektedir" dedi.

Patates Dağıtımı Kemal Yılmaz (1)

70 Ton Patates Dağıtılacak

Ordu’da patates yetiştiriciliği konusunda önemli çalışmalar yapıldığından Yılmaz, “Bugün Bakanlığımız Bitkisel Üretim Genel Müdürlüğü'nün desteğiyle ilimizde uyguladığımız ‘Sertifikalı Patates Tohumluğu Kullanımının Yaygınlaştırılması Projesi’ kapsamında Kabadüz ilçemizde 18 ton sertifikalı patates tohumluğu dağıtımı gerçekleştiriyoruz. Diğer ilçelerimizde de dağıtımlarımız devam etmektedir. Böylece 2024 yılında toplam 70 ton sertifikalı patates tohumluğu dağıtmış olacağız. Uyguladığımız projelerle birlikte ilimizde hem atıl durumdaki tarım arazilerinin değerlendirilmesine katkı sağlıyor hem de üreticilerimize destek oluyoruz. İlimizde patates yetiştiriciliğini arttırmak amacıyla yeni projeler hayata geçirmeye devam edeceğiz" ifadelerini kullandı.

Patates Dağıtımı 2 (1)

Törene katılan Kabadüz Kaymakamı Mehmet İlgen, “Devlet-üretici el birliğiyle daha güzel, daha çok üreten bir Türkiye olma yolunda ilerlemeye devam edeceğiz. Bu projenin gerçekleştirilmesinde emeği geçen herkese teşekkür ediyorum. Üreticilerimize bol ve bereketli kazançlar diliyorum" dedi. ​

Haber merkezi

Ordu’da Üreticilere Hıyar Fidesi Dağıtıldı Ordu’da Üreticilere Hıyar Fidesi Dağıtıldı