Ordu Büyükşehir Belediyesi kadın istihdamına ve kadın üreticilere destek olmayı amaçladığı kurduğu kooperatiflerle birlikte birçok kadın ürünlerini pazarlayarak ekonomik kazanç elde ediyor.

Ordu Büyükşehir Belediyesi girişimleri ile Ordu’nun yöresel lezzetlerinin gün yüzüne çıkartılması amacıyla başlatılan projelerle unutulmaya yüz tutmuş yüzlerce ürün tekrar üretime kazandırıldı. Belediyenin verdiği destek ile kooperatifleşme yoluna giden kadınlar, unutulmaya yüz tutmuş ürünleri tekrar gün yüzüne çıkartırken aile ekonomilerine katkı sağladı.

Ordu Üreten Kadınlar 2

Destek Projeleri Hayata Geçirildi

2020 yılında yöresel ürün üreten kadınların ürünlerini pazarlayabilmeleri amacıyla Tarım İl ve Orman Müdürlüğü ile birlikte teleferik alt istasyonunda bulunan ‘’Yöresel Ürünler ve El Sanatları Pazarı’’ kuruldu. Burada bulunan stantlar kadın üreticilere yaklaşık 6 ay gibi bir süre için ücretsiz tahsis edilirken sonrasında ise ORTAR A.Ş bünyesinde kira karşılığı kullanmaya devam etti. Burada bireysel üreticilerin yanında Kadın Kooperatifleri’nin bazıları da ürünlerini pazarlamaya başladı.

Ordu Üreten Kadınlar 3

Ordu Büyükşehir Belediyesi aktif kooperatifleri düzenli aralıklarla ziyaret ederek bilgi ve deneyim eksikliklerinin tespiti yapılarak katkılar verildi. Bu kapsamda kooperatiflerin daha bilinçli olması ve gelişimlerini arttırarak sürdürmeleri adına Ordu Büyükşehir Belediyesi ve Doğu Karadeniz Kalkınma Ajansı (DOKA) ile bir teknik destek-eğitim projesi yapıldı. ‘’Kadın Kooperatifleri Öğreniyor, Gelişiyor’’ isimli bu proje kapsamında 19 kadın kooperatifine, yakın bulundukları 4 farklı noktada e-ticaret, satış ve pazarlama konularında eğitim verildi. Bu projenin devamında DOKA iş birliğinde ‘Kadın Kooperatifleri Marka Oluyor’ projesiyle önde gelen 5 kooperatifin etiket, logo tasarımları ile marka tescil başvuruları yapılarak e-ticaret satış siteleri aktif hale getirildi.

Haber merkezi

Belediye’den Altınordu’ya Yeni Köprü Belediye’den Altınordu’ya Yeni Köprü

Editör: Merve Tepecik