“Kimseyi Geride Bırakma; Türkiye ve Orta Asya'da Kırsalda Yaşayan Kadınların Katılımının Arttırılması ve Güçlendirilmesi Projesi" kapsamında eğitimini başarıyla tamamlayan kadın üreticilere sertifikalarını takdim eden Ordu İl Tarım ve Orman Müdürü Kemal Yılmaz, “Türk Kültüründe kadının çok önemli yeri bulunuyor. Kadın üreticilerimiz, tarımsal üretimde sağlanan başarının en önemli mimarlarıdır. Bizler de İl Müdürlüğü olarak kadınlarımızın üretimde ve istihdamda daha fazla yer alması için önemli destekler veriyoruz.  Bakanlığımız tarafından ve yerelde İl Müdürlüğümüzce uygulanan tüm projelerde kadın üreticilerimize pozitif ayrımcılık yapılarak ilave puanlar veriliyor ve farklı programlarla destekleniyor" dedi.

Kadınlara Destek Devam Edecek

Arıcılık Eğtimi 2

Ordu’daki çeşitli projelerle 6 adet kadın kooperatife makine ve ekipman desteği sağlandığını belirten Yılmaz, “Bundan sonrada başvuru yapmak isteyen ve şartları uygun olan kadın kooperatiflerimize desteğimiz devam edecektir. Bunların yanında kadın arıcılarımıza uyguladığımız çeşitli projelerle propolis tuzağı ve arı sütü üretimi için gerekli malzeme desteği sağlanmıştır. Yine ilimizde farklı kaynaklarla uyguladığımız projeler kapsamında kadın üreticilerimize örtü altı sebze yetiştiriciliği, kivi bahçesi, serbest sistem yumurta tavukçuluğu ve fasulye üretimi konularında pozitif ayrımcılık yapılmıştır. Bakanlığımız tarafından uygulanan kırsal kalkınma yatırımlarının desteklenmesi programı kapsamında verilen yüzde 50 hibe desteği ile birlikte kadın girişimcilerimize ilave puanlar verilerek fındık işleme ve paketleme tesislerinin kurulumu sağlanmıştır" ifadelerini kullandı.

Kurs Bitirme Belgeleri Takdim Edildi

Arıcılık Eğtimi 3

Kadın üreticilere eğitimler verildiğini vurgulayan Ordu İl Tarım ve Orman Müdürü Kemal Yılmaz, “Kadın üreticilerimize uyguladığımız çeşitli projelerle birlikte arıcılık ve kooperatifçilik konusunda eğitimler verildi. Bugün de “Türkiye ve Orta Asya'da Kırsalda Yaşayan Kadınların Katılımının Arttırılması ve Güçlendirilmesi Projesi" kapsamında İkizce ilçemizde kadın çiftçilerimize yönelik düzenlenen kooperatifçilik eğitimine katıldık. Ayrıca 8-20 Ocak 2024 tarihleri arasında düzenlenen arıcılık kursuna katılan kadın üreticilerimize kurs bitirme belgelerini takdim ettik. Kadınlarımıza desteklerimizin devam edeceğini belirtiyor, eğitimlerin ilimiz tarımı için hayırlı olmasını diliyorum" diyerek sözlerini noktaladı.

Haber merkezi

Ordu’ da Fındık Bahçeleri Yenileniyor Ordu’ da Fındık Bahçeleri Yenileniyor

Editör: Merve Tepecik