Ordu Ticaret Borsasın da, fındık kırma ve işleme tesislerinin teknik personellerine yönelik, fındık üretimi ve fiziksel kalite parametrelerinin eğitim programı düzenlendi.

Eğitim programında konuşan Ziver Kahraman şu ifadelere yer verdi:  

"Gücünü Üyelerinden Alan Kurum" mottosuyla "üye memnuniyeti odaklı” hizmeti ilke edinen Ordu Ticaret Borsası’na hoş geldiniz. Sizleri şahsım ve kurumum adına saygıyla selamlıyorum.

Fındık, ilimizin, bölgemizin ve ülkemizin en önemli, en değerli tarımsal ürünlerinden biri olmasının yanında, uluslararası ticarette de hâkimiyetimizin olduğu bir emtiadir. Fındık sadece üretim ve ticarete konu olmasıyla anlamlı değildir. Aynı zamanda sosyal ve kültürel hayatımızın da bir parçasıdır. Bizde takvimler fındığa bağlı olarak oluşmuştur. "Fındıktan Önce" oğlana nişan yapılır ve düğün "Fındıktan Sonra"dır. Fındık fiyatına ve rekolteye göre sosyal hayata dair planlamalar yapılır, hayaller kurulur. Türkülerimiz, şarklarımız, şiirlerimiz fındığa dairdir.

Bizde "fındık " hayatın kendisi, merkezidir. İster fındık üretelim ister üretmeyelim, bir araya geldiğimizde muhabbetin omurgası fındığa dairdir. İşin bu yanından bahsetmezsek, fındığa dair hassasiyetimizin ifadesi eksik kalırdı.  Bu topraklarda asırlardır fındık üretiliyor ve satılıyor. Rekabetin keskinleştiği bu dönemde liderliğimizi sürdürebilir kılmanın yolu "kalite" kriterlerini bilmek, algılamak ve gereğini yapmaktır. Alın terimiz, emeğimiz ve ekmeğimiz fındık konusunda öğrenecek çok şey, edilecek çok söz var.  Bugün burada, Fındık Araştırma Enstitüsü’nün kıymetli uzmanlarınca fındığın fiziksel özelliklerine dair eğitim göreceğiz ve bu sayede işimizi yaparken daha donanımlı, daha emin bir farkındalık içinde olacağız.” Haber merkezi

Ordu Ticaret Borsasında  4 Ayda 34 Bin Ton Fındık İşlem Gördü Ordu Ticaret Borsasında  4 Ayda 34 Bin Ton Fındık İşlem Gördü

Editör: Soner Özdemir