Toplantıya Ordu Valisi Muammer Erol, Ziraat Odası Başkanları, Meslek odaları, Sivil Toplum Kuruluşları temsilcileri ve fındık paydaşları katıldı.

Kahverengi kokarcayla ilgili sunum yapan Ordu Tarım ve Orman Müdürü Kemal Yılmaz, kahverengi kokarca ile ilgili samuray arıların doğaya salınacağını söyledi.

Ordu’da 6 ilçede yoğun görünüyor

Ordu Tarım ve Orman Müdürü Kemal Yılmaz, Kahverengi kokarca 2017 yılında ilk İstanbul ve Artvin'de görüldü. Ordu'da Altınordu ilçe merkezi başta olmak üzere Boztepe, Fatsa, Perşembe, Çamaş, Çatalpınar ve Ünye'de yoğun görünüyor.” Dedi.

Fındığın tadını acılaştırıyor

Kahverengi kokarcanın fındıkta acılaşma, renk değişimi ve yaralanmaya sebep olduğunu da belirten Müdür Yılmaz, “Kokarca fındıkta randıman kaybına neden oluyor. Kiviye de sindirim enzimi bırakarak zarar veriyor.” Diye konuştu.

Samuray arılar çoğaltılıyor

Kahverengi kokarca ile mücadeleye de değinen Yılmaz, “Samuray arısıyla ilgili bakanlık tarafından bu samuray arılar çoğaltılıyor. Bu işlemden sonra samuray arılar doğaya salıncak.” Dedi.

Şenocak: “Fındığın geleceği tehlike altında”

Karadeniz Fındık ve Mamulleri İhracatçıları Birliği Yönetim Kurulu Üyesi Cem Şenocak ise, Kahverengi kokarca ile mücadele edilmezse fındığın tamamını yok edebilir. Onun için kokarcayla topyekun mücadele etmeliyiz. Kovid-19 ile mücadele eder gibi etmeliyiz.” Diye konuştu.

Arslan Soydan: “Halk sağlığı da devreye girmeli”

Ordu Ziraat Odaları İl Koordinasyon Kurulu Başkanı Arslan Soydan ise toplantıda yaptığı konuşmada şu açıklamalara yer verdi: “Kahverengi kokarcayla bize zararı olmadan yeteri kadar mücadele etmedik. Yağışlar nedeniyle fındık kurdu ilacını atmadık ya da zamanında atamadık. Bu olmasaydı aslında kokarca istilası da olmayacaktı. Kokarca artık şehirde villalara kadar geldi. Bu dönemde binalarda kışı geçirecek. Mayıs ayında da tarıma zarar vermeye başlayacak. Bundan sadece üreticimiz değil herkes zarar görecek. Kokarca ile mücadele edilmezse bölgemiz tehdit altında olacaktır. Halk Sağlığının da devreye girmesi gerekiyor. Şehirlerde şuan mücadele edilmiyor. Herkesin bir araya gelerek Toplu ilaçlamaya başlamalıyız.”

Atakan Akça: “OHAL ilan edilmeli”

Kahverengi kokarcanın hafife alınmaması gerektiğini söyleyen Altınordu Ziraat Odası Başkanı Atakan Akça ise, “Bu konuda acil eylem planının harekete geçirilmesi gerekiyor. Biz bölgenin olağan üstü hal ilan edilmesi ve afet bölgesi ilan edilmesini istiyoruz.” Dedi.  Soner ÖZDEMİR

ordu valiliği kokarca 2

Kokarca istilasına karşı üreticilere ilaç desteği istedi Kokarca istilasına karşı üreticilere ilaç desteği istedi