TÜRMOB Disiplin Kurulu Sekteri Mali Müşavir Bahadır Baş enflasyon rakamlarına ilişkin yaptığı açıklamada şunları dile getirdi, “Yıllık enflasyon yüzde 64, ülkemizde kurumların açıkladığı rakamlara karşı bir güvensizlik var  bence rakamların çokluğundan büyüklüğünden daha ziyade kurumların açıkladığı rakamlara toplumun güvenmemesi daha büyük bir sorun olarak görüyorum. Enflasyon baş ederiz enflasyon düşürürüz bunlar sorun değil. Bu sorunlarla çok karşılaştık ilk defa karşılaşmıyoruz bu sorunlar düzelir” dedi.

“Tüketim Alışkanlıkları Değişecek”

Enflasyonun düşürülmesi için kamu kurumlarının tasarruflarını toplumla paylaşması ve kamu israfının azaltılması gerektiğini belirten Baş, “Kamu kurumların açıkladığı rakamlara güvensizlik, devlet kurumlarına güvensizlik  asıl büyük sıkıntı problemi burada görüyorum kamunun rakamlarını bu denli göreceli açıklanan enflasyon arasında yüzde 100’e yakın farklar olması üzüntü verici. Vatandaşların tüketim alışkanlıklarını değiştirecek yani tüketim alışkanlıkları kısalacaksa az yönlü ihtisak beraber bir para darlığı yaşayacak, enflasyonu parasal politikalarla uygulanacaksa bunu önce devletin yapması lazım" diye konuştu.

Baş, kamu kurumlarının tasarruflarını toplumla paylaşarak kamu israfının azaltılması gerektiğinin altını çizerek, "Kamu kurumlarının tasarruflarını toplumla paylaşması ve buna önderlik etmesi gerekiyor. Bu kadar israf yaparken maalesef vatandaşlarına 'sen harcama yapma, enflasyon düşsün' demek doğru bir yaklaşım değil" ifadelerini kullandı.

Özel Haber/ Zeynep TELCİ

Aralık ayı enflasyon rakamı açıklandı - Aralık ayı enflasyonu açıklandı mı? Aralık ayı enflasyon rakamı açıklandı - Aralık ayı enflasyonu açıklandı mı?

Editör: Zeynep Telci