Türkiye’de sadece Nevşehir Kapadokya bölgesinde yetişen Kapadokya soğanı internette en çok aranılanlar arasında yer alıyor. Sağlık ve şifa deposu olan bu bitkini ne işe yaradığı oldukça merak ediliyor. İşte detaylar…

Kapadokya Soğanı Nedir?

Latince adıyla allium scorodoprasum, bilinen adıyla Kapadokya soğanı ya da it soğanı amaryllidaceae familyasına bağlı bir soğan türü. Avrupa ve Orta Doğu ile Kore'ye kadar olan bölgede yayılış gösteren bu soğan Türkiye’de ise sadece Nevşehir Kapadokya bölgesinde yetişen bir endemik tür.

Kapadokya Soğanı 2

İki ila beş arası sapsız yaprak barındıran bu bitkinin yaprak ayası 7 ila 20 mm genişliğinde, kenarları düz ve paralel damarlı. Bitkinin çiçek gövdesi silindirik ve 90 cm’ kadar uzayabilir. Üst bölümü yapraksız olan bitki soğan benzeri bir aromaya sahip. Soğanı 1 ila 2 cm çapında olan Kapadokya soğanı mayıs ve temmuz ayları arasında ormanlık alanlar, kayalık yamaçlar ve deniz kıyısında görülür.

Kapadokya Soğanı Faydaları Nelerdir?

Kapadokya Soğanı 3

İçerdiği C vitamini ile bağışıklık koruyucu ve antioksidan bir özelliğe sahip olan Kapadokya soğanı grip, soğuk algınlığı gibi hastalıkların yanı sıra kalp hastalıklarında da önemli bir rol oynar. Kapadokya soğanı içerdiği vitamin ve minerallerle cilt sağlığını korurken aynı zamanda kan şekerini dengeler ve sindirim sistemini korur.

Kapadokya soğanını tüketmeden önce bir uzmandan tavsiye alınması önerilir.

Kinoa Nedir? Kinoa Nasıl Yenir? Kinoa Faydaları Nelerdir? Kinoa Nedir? Kinoa Nasıl Yenir? Kinoa Faydaları Nelerdir?

Editör: Merve Tepecik