Eserin 1906 yılında İstanbul'da yapıldığı ve bir kaplumbağa terbiyecisini tasvir ettiği biliniyor.

Osman Hamdi Bey mi, Salih Bey mi?

Bazı sanat tarihçileri, eserin Osman Hamdi Bey'e ait olduğunu savunuyor. Bu teoriyi destekleyenler, eserin tarzının ve renk paletinin Osman Hamdi Bey'in diğer eserleriyle benzerlik gösterdiğini öne sürüyor. Ayrıca, Osman Hamdi Bey'in kaplumbağalara özel bir ilgisi olduğu da biliniyor.

Diğer sanat tarihçileri ise eserin Salih Bey'e ait olduğunu savunuyor. Bu teoriyi destekleyenler, eserin Salih Bey'in 1908 yılında Paris'te düzenlenen bir sergide yer alan bir tabloyla benzerlik gösterdiğini öne sürüyor.

Kaplumbağa

Peki, Gerçek Kim?

Kaplumbağa Terbiyecisi'nin kim tarafından yapıldığına dair kesin bir bilgi olmamakla birlikte, son yıllarda yapılan araştırmalar eserin Osman Hamdi Bey'e ait olma ihtimalini güçlendiriyor.

Eserin Önemi

Kaplumbağa Terbiyecisi, kim tarafından yapıldığına dair gizemine rağmen Türk resim sanatının en önemli eserlerinden biri olarak kabul ediliyor. Eser, İstanbul'daki Pera Müzesi'nde sergileniyor ve her yıl binlerce ziyaretçi tarafından görülüyor.

Yoğurt Kralı Hamdi Ulukaya Kimdir? Hamdi Ulukaya kimdir, kaç yaşında, nereli? Yoğurt Kralı Hamdi Ulukaya Kimdir? Hamdi Ulukaya kimdir, kaç yaşında, nereli?

Editör: Zeynep Telci