Sarıyer'deki Kalender Kasrı'nda, 1 Temmuz Denizcilik ve Kabotaj Bayramı'nda üç ülkenin deniz kuvvetleri komutanlarının katılımıyla MCM Black Sea Komite Toplantısı yapıldı.

Karadeniz'de sürüklenen mayınları tespit etmek ve etkisiz hale getirmek için oluşturulan mutabakat kapsamında oluşturulan görev grubu, üç ülkenin deniz kuvvetleri komutanlarının harekât emirlerini imzalamasıyla resmen görevine başladı.

İş birliğini de güçlendirecek

Deniz Kuvvetleri Komutanı Oramiral Ercüment Tatlıoğlu, Karadeniz'de sürüklenen mayınların etkisiz hale getirilmesi amacıyla oluşturulan üç uluslu görev grubunun harekât konseptini ve daimî harekât düzenini imzalamak için toplandıklarını söyledi.

Karadeniz Mayın 1

Bu tarihi adımın, Karadeniz'in güvenliğine yönelik ortak kararlılığın ve iş birliğin somut bir göstergesi olduğunu belirten Oramiral Tatlıoğlu, "Bulgaristan, Romanya ve Türkiye olarak sularımızda barışın, güvenliğin ve istikrarın sağlanması için her zaman birlikte çalıştık ve çalışmaya devam edeceğiz. Bu görev grubu sadece mayın tehdidini ele almakla kalmayacak, aynı zamanda ülkelerimiz arasındaki dostluğu ve iş birliğini de güçlendirecektir." diye konuştu.

Karadeniz'in stratejik öneminin ve deniz yollarının güvenliğinin bilincinde olduklarını dile getiren Tatlıoğlu, bu görev grubunun başarısının sadece Türkiye için değil, tüm bölge ülkeleri için hayati önem taşıdığını kaydetti.

Karadeniz'in güvenliği sağlanacak

Oramiral Tatlıoğlu, görev grubunun etkin ve koordineli çalışmasını sağlamak için gerekli tüm kaynakları seferber edeceklerine dikkati çekerek, "Bugün burada imzalanan harekât konsepti ve devamlı harekât emri, Karadeniz'deki mayın tehdidine daha hızlı, daha etkin ve daha güvenli bir şekilde yanıt vermemizi sağlayacaktır. Bu ortak çabanın Karadeniz'in güvenliğinin sağlanmasında önemli bir rol oynayacağına ve gelecekteki iş birliklerimizin temelini oluşturacağına inanıyorum." ifadelerini kullandı.

Karadeniz Mayın 2

Romanya Deniz Kuvvetleri Komutanı Koramiral Mihai Panait ise 3 müttefik ulus arasındaki yakın iş birliği ve karşılıklı anlayıştan doğan bu girişimin artan deniz mayınları tehdidine karşı mücadelede ve gemilerin bu kritik sularda güvenli geçişini sağlamada çok önemli bir adım olduğunu belirtti.

Gemiler Karadeniz’e açılacak

Bulgaristan Deniz Kuvvetleri Komutanı Tümamiral Kiril Yordanov Mihaylov da güvenli bir ortam sağlayıp denizciliğin olağan düzeyde ilerlemesini ve seyir güvenliğini sağlayacaklarını bildirdi. Konuşmalarının ardından Oramiral Tatlıoğlu, Koramiral Panait ile Tümamiral Mihaylov, Karadeniz'de mayın tehlikesine karşı görev yapacak görev grubunun harekât konseptini ve daimî harekât düzenini imzaladı.

Karadeniz Mayın 3

Mayın arama ve imha etme çalışmaları kapsamında oluşturulan görev grubuna ait gemiler, öğleden sonra Beykoz Umuryeri Askeri Limanı'nda düzenlenecek törenle Karadeniz'e açılacak.

AA

Pasifik İstiridyesi Artık Karadeniz'de De Görülüyor Pasifik İstiridyesi Artık Karadeniz'de De Görülüyor

Editör: Merve Tepecik