Aybastı Perşembe Yaylası'nda hayvancılık ve tarım için destek istenirken, bölgede sondaj izni verilmesine Altınordu Belediye Meclis Üyesi Hasan Karamustafa tepki gösterdi. 

Ordu Büyükşehir Belediye Meclisi, Temmuz ayı olağan toplantısında Perşembe Yaylası'nda verilen sondaj izni tartışıldı. Toplantıda söz hakkı alan CHP Ordu Büyükşehir Belediyesi Meclis Üyesi Hasan Karamustafaoğlu, bölgedeki madencilik faaliyetlerinin çevresel ve ekonomik risklerine dikkat çekerek, yerel halkın endişelerini dile getirdi.

Karamustafaoğlu "Ordu'nun yüzde 74'ü maden sahası. Bu konuda büyükşehrin bakış açısı nedir? Aybastı Perşembe Yaylası'nda mera komisyonu kararı alındı ve oy birliğiyle kabul edildi. Bu bağlamda sondaj kararı kabul görmedi. Geçtiğimiz günlerde yeni bir mera komisyonu toplanarak oy çokluğuyla sondaj yapılması konusunda oy birliği olmadan karar alındı. Sondaj çalışması başlanacak. Aybastı'nın Perşembe yaylasında hayvancılıktan destek istediniz. Yüzde 74'ü maden sahası olan ilde büyükşehir ve değerli belediye başkanlarımız Ordu'daki sivil toplum örgütlerinin yanında yer alacak mıyız? Çünkü sondaj izni verilmeye başlandığı zaman Perşembe Yaylasında maden aramaya başlayacaklar, siyanürle altın arayacaklar. Buna biz izin verdiğimiz zaman buradaki su havzaları yok olacak ve buradaki menderesler kuruyacak." dedi. 

Editör: Atakan Öztürk