Gürcistan, Portekiz ve Çekya'nın olduğu grupta altı puan alarak grup ikincisi olan Türkiye, 2024 Avrupa Futbol Şampiyonası'nda son 16 turunda Avusturya ile eşleşti. İki takım arasında 2 Temmuz'da oynanacak maç öncesinde ise  Salih Özcan ve Kenan Yıldız, takımın Barsinghausen'de gerçekleştirdiği kampta basın mensuplarının sorularını yanıtladı. Özcan ve Yıldız'ın basın toplantısındaki açıklamaları Türkiye Futbol Federasyonu resmi internet sitesinde yer alırken Kenan Yıldız "İlk maç çok önemliydi, kazanabildik. İkinci maçımız da önemliydi. Elimizden geleni yapmamıza rağmen istediğimiz sonucu alamadık. Üçüncü maçtaki galibiyetle beraber gruptan çıktık, umarım bu şekilde devam ederiz." dedi.

Türkiyeamilli

Avusturya maçını değerlendiren Kenan, "Çok iyi bir takıma karşı oynayacağız hazırlık maçında da gördük. Grup aşamasında da kendilerini gösterdiler. Kendimi değil, takımı düşünüyorum, takıma en iyi şekilde nasıl yardımcı olacaksa o şekilde oynamak istiyorum. Konsantrasyonumuz Avusturya'ya maçında. Bu maçı kazanıp ondan sonra kim olursa ona bakacağız. Avusturya'ya karşı hazırlık maçında kaybettik fakat hazırlık maçı farklı duygular barındıran bir maçtı. Tabii ki tüm maçları kazanmak istiyoruz ama taktiksel denemeler olabiliyor. Şu anki hazırlığımız çok farklı." ifadelerini kullandı.

Kenan Yıldız, Portekiz maçında ilk 11'de olmadığının hatırlatılması üzerine, "Bu tarz şeylerle alakalı çok fazla düşünmüyorum. Hocamızın kararı en iyisidir çünkü bizi en yakından o tanıyor. O doğrusunu bilir." şeklinde konuştu. Ay-Yıldızlı futbolcu, "Turnuvada gençler olarak gözler Arda Güler ve senin üzerinde. Bu üzerinizde baskı oluşturuyor mu?" sorusuna, "Herkesin bizden bahsettiğini biliyoruz ama bizim için çok fark etmiyor. Kendi futbolumuza konsantreyiz, kendi futbolumuzu ortaya koymak istiyoruz. Çok güzel bir his, çocukluk hayalimi yaşıyorum. Saha içinde zorlandığımız anlar olduğunu düşünmüyorum. Son grupta başarılı şekilde çıktığımızda 3 yaşındaydım. Bu şekilde devam etmek ve kazanmak istiyoruz. Avusturya'ya karşı mağlubiyet yaşadık, bu bize fazla motivasyon veriyor. Bu maçı da kazanarak yolumuza devam etmek istiyoruz." Kenan Yıldız, "Forvetsiz oynamak sizi nasıl etkiliyor? Forvetle oynarsanız daha verimli olacağını düşünüyor musun?" sorusunu, "Forvetlerimiz var, yokmuş gibi bahsediliyor ama var. Hocamızın taktik kararları var, onu uygulamaya çalışıyoruz, bizim için herhangi bir sorun yok." şeklinde yanıtladı.

Editör: Samet Karadağ