Türkiye'nin en köklü ve en bilinen şekerleme firmalarından biri olan Kent Şeker kimin sahibi kim? Kent Şeker kime ait? İşte merak edilen tüm soruların yanıtları haberimizde...

Kent Şeker kimin sahibi kim?

Kent Şeker'in sahibi Mondelēz International adlı bir Amerikan gıda şirketidir. 2002 yılında Cadbury, Kent Gıda hisselerinin çoğunluğunu satın almış, 2010 yılında ise Cadbury'nin Kraft Foods tarafından satın alınmasıyla Kent Gıda da Kraft Foods bünyesine girmiştir. 2012 yılında Kraft Foods, Mondelez International olarak ikiye ayrılmış ve Kent Gıda da Mondelez International'ın bir parçası haline gelmiştir.

Sahiplik oranları:

  • Mondelēz International: %99,46
  • Halka açık: %0,54

Kent Şeker kime ait?

Kent Şeker, 2002 yılında hisselerinin çoğunluğu Cadbury tarafından satın alınmış ve 2010 yılında Cadbury'nin Kraft Foods tarafından satın alınmasıyla Kraft Foods bünyesine girmiştir. 2012 yılında Kraft Foods, Mondelēz International olarak yeniden adlandırılmıştır. Bu nedenle Kent Şeker şu anda Mondelēz International'a aittir.

Mondelēz International, global bir gıda şirketidir ve Cadbury, Kraft, Milka, Oreo, Trident gibi birçok tanınmış markaya sahiptir.

Kent Şeker'in tarihi 1927 yılına kadar uzanmaktadır. Şirket, ilk olarak Mardin'de tahin üretimine başlamış ve 1956 yılında İstanbul'a taşınarak modern tesisinde üretim yapmaya başlamıştır. 1960 yılında şeker üretiminin yanı sıra sakız üretimine de başlamıştır.

Kent Şeker, Türkiye'nin en köklü ve en bilinen şekerleme firmalarından biridir. Şirket, Jelibon, Olips, Tofita, Bonibon, Falım ve Topitop gibi birçok sevilen markaya sahiptir.

Kent Gıda Tarihçesi

1927 yılında kurulan Kent Gıda, köklerini atan ve 1956 yılında İstanbul'a taşınarak modern tesislerinde üretime başlayan bir şirkettir.

1960 yılında şeker üretimine ek olarak sakız üretimine de başlamıştır.

1971 yılında, Missbonbon ile Miss şeker ailesinin ilk üyesini, 1973 yılında Tofy ile Toffee ailesinin ilk markasını, 1974 yılında ise Türkiye'de ilk defa büyük sakız ve çizgi karakter birleşimi olan Tipitip'i piyasaya sürmüştür. 1980'de Madlen markası altında ilk madlen çikolata, aynı yıl Olips dolgulu bonbon ve 1986'da Topitop'u, 1987'de ise Türkiye'nin ilk jelli şekerini Jelibon'u pazara sunmuştur.

1990 yılında Kent Gıda, sektöründe Türkiye'de TSE ve imalat yeterlilik belgesi alan ilk şekerleme, sakız ve çikolata üreticisi ve ihracatçısı olarak lider konuma gelmiştir.

2000 yılında, Bayram geleneğinin önemini vurgulayan ve unutulmaya başlayan geleneksel Bayram değerlerini hatırlatan ilk Kent Bayram televizyon reklamı yayınlanmıştır. Bu kampanyalar hala devam etmektedir.

2002'de Cadbury, Kent Gıda hisselerinin çoğunluğunu satın almış, 2007'de ise Intergum'u da alarak iki şirketi Kent Gıda çatısı altında birleştirmiştir.

2010'da küresel bir operasyonla Cadbury, Kraft Foods tarafından satın alınmış ve Kent Gıda da bu dev birleşmenin bir parçası olmuştur.

2012'de Kraft Foods, temel gıda ürünleri işini ayırarak Mondelēz International adı altında dünya çapında ilk küresel atıştırmalık ürünler şirketini kurmuştur.

Kent Gıda, 2013 yılında Türkiye'nin ilk 500 ihracatçı firması arasına girmiş ve İstanbul Sanayi Odası'nın hazırladığı listede de ilk 500 büyük sanayi kuruluşu arasında yer almıştır.

Bugün, Kent Gıda, Mondelez International Holdings LLC. şemsiyesi altında Türkiye'de faaliyetlerine devam etmektedir.

Editör: Haber Merkezi